RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Presidenti Erdoğan zotohet se do të shërojë plagët e provincave të goditura nga tërmeti

presidenti-erdogan-zotohet-se-do-te-sheroje-plaget-e-provincave-te-goditura-nga-termeti

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, është zotuar se do të shërojë plagët e shkaktuara nga tërmetet masive të muajit të kaluar në rajonet jugore të vendit, raporton Anadolu.

Duke përmendur përpjekjet e tyre të mëparshme për rindërtim pas fatkeqësive të mëparshme natyrore që kanë ndodhur në Turqi si zjarret dhe përmbytjet, presidenti Erdoğan tha se ato do të shërojnë plagët nga tërmetet e 6 shkurtit brenda një kohe të shkurtër.

“Nuk ka asnjë vend tjetër në botë përveç Turqisë që mund të vijë në fazën e rindërtimit në një kohë kaq të shkurtër përballë një katastrofe që ka shkaktuar një shkatërrim kaq të rëndë në një zonë kaq të madhe”, tha Erdoğan në ceremoninë e hapjes së parë të themeleve për 17.902 shtëpi në provincën jugore Kahramanmaraş.

Erdoğan tha se tërmetet vdekjeprurëse nuk do ta largojnë vullnetin e Turqisë për sukses dhe vendosmërinë e saj për të aktualizuar vizionin e saj për nismën “Shekulli i Turqisë”.

“Ne kemi përveshur mëngët për të ndërtuar 77.057 shtëpi fatkeqësie dhe 30.310 shtëpi fshati në Kahramanmaraş pas vlerësimeve të dëmeve”, tha ai.

Erdoğan përsëriti zotimin e tij për të dorëzuar shtëpitë e përhershme të viktimave të tërmetit brenda një viti.

Presidenti turk po ashtu theksoi se mbi 50 mijë njerëz vdiqën nga tërmetet, me të paktën 12.307 në Kahramanmaraş.

Më 6 shkurt, dy tërmete të fuqishme me magnitudë 7.6 dhe 7.7 goditën 11 provinca turke, si pasojë e të cilave mbi 13.5 milionë njerëz u prekën në Turqi, si dhe shumë të tjerë në Sirinë veriore.

Related posts

Karabinierët italianë përforcojnë Njësitin policor të EULEX-it

admin

Irak, kleriku shiit al-Sadr hyn në grevë urie pas dhunës vdekjeprurëse

admin

Shqipëria përballë sfidave për menaxhimin e pyjeve

admin