RTV AHIRETI
Kuzhinë

Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta

gatuani-picen-ne-mikrovale-–-madje-per-me-pak-se-dy-minuta

Ushqimet e shpejta dhe desertët nga mikrovala i ka krijuar blogerja nga SHBA-ja, Gemma Stafford, e cila njihet për receta shumë të thjeshta dhe të shpejta

Ajo, gjithashtu na mëson se si bënte pica në një filxhan, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 1/8 e lugës pluhur ëmbëlsirash;
– 1/16 e lugës sodë bikarbonati;
– 1/8 e lugës kripë;
– 3 lugë qumësht;
– 1 lugë vaj ulliri;
– 1 lugë salcë domatesh;
– 1 lugë e madhe mozzarella të grirë.
– 5 speca djegës të vegjël
– 1/2 lugë çaji erëza të thata (borzilok ose rigon)

Përgatitja:

Përzieni miellin, pluhurin e ëmbëlsirave, sodën e bikarbonatit dhe kripën bashkë në një filxhan në të cilin do të gatuani picën.

Shtoni qumështin dhe vajin.

Në sipërfaqe të brumit qitni salcën e domateve dhe mbi të djathin, specat djegës dhe erëzat.

Piqni në mikrovalë një minutë apo pak më shumë në 1200W.

Varësisht nga fuqia e mikrovalës, atë kohë mund ta dalloni dhe të kujdeseni.

Pica është gati pasi që brumi të bymehet, ndërkaq shtojca të fillojë të krijojë flluska.

Ju bëftë mirë. /Telegrafi/

The post Gatuani picën në mikrovalë – madje për më pak se dy minuta appeared first on Telegrafi.

Related posts

Truket me të cilat do të përgatisni gjithmonë salcë të përsosur për shpageta

admin6

Omëletë sipas recetës së shefit më të famshëm kanë një shije të papërshkrueshme!

rezart morina

Receta për çorbën e famshme të Hipokratit që “ngjall të vdekurit”

rezart morina