RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjashtë dokumente tjera të klasifikuara sekuestrohen në shtëpinë e Bidenit

gjashte-dokumente-tjera-te-klasifikuara-sekuestrohen-ne-shtepine-e-bidenit

Hetuesit e Departamentit amerikan të Drejtësisë (DoJ) kanë gjetur gjashtë dokumente të tjera të klasifikuara gjatë një kontrolli 13-orësh në shtëpinë e presidentit Joe Biden në Delaware, ka thënë një avokat i Bidenit, raportoi të dielën BBC-ja.

Avokati Bob Bauer ka thënë se gjithashtu janë marrë shënimet e shkruara personalisht me dorë dhe materialet përreth, ndërsa në kohën e sekuestrimit, Bideni dhe gruaja e tij nuk ishin të pranishëm.

“Presidenti ofroi qasje në shtëpinë e tij për të lejuar hetuesit të kryejnë kontroll në të gjitha ambientet për të dhënat e mundshme të zëvendëspresidentëve dhe materialet e mundshme të klasifikuara”, ka thënë Bauer të shtunën.

Disa dokumente të sekuestruara në pronën e tij Wilmington të premten ishin nga koha e tij si senator dhe të tjera nga qëndrimi i tij si zëvendëspresident nën Barack Obaman.

Në fillim të këtij muaji, avokatët e Bidenit thanë se grupi i parë i dokumenteve të klasifikuara ishte gjetur më 2 nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut kërkimor që presidenti e themeloi në Uashington DC.

Një grup i dytë regjistrimesh u gjet më 20 dhjetor në garazhin e shtëpisë e tij në Wilmington, ndërsa një dokument tjetër u gjet në një hapësirë ​​ruajtjeje në shtëpi më 12 janar.

Pas gjetjes së dokumenteve, presidenti tha se ekipi i tij ia dorëzoi menjëherë Arkivit Kombëtar dhe Departamentit të Drejtësisë.

Nuk është e qartë pse Bideni i kishte mbajtur ato.

Sipas Aktit të Regjistrimeve Presidenciale, të dhënat e Shtëpisë së Bardhë supozohet të shkojnë në Arkivin Kombëtar, ku ato mund të ruhen në mënyrë të sigurt.

Një këshilltar i posaçëm, Robert Hur, është caktuar për të udhëhequr hetimin se si janë trajtuar dokumentet e ndjeshme.

Zbulimi vjen pasi edhe ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, po përballet me një hetim për keqpërdorimin e tij të pretenduar të qindra dokumenteve të klasifikuara në rezidencën e tij në Florida Mar-a-Lago. /koha

Related posts

Zjarri në Evros jashtë kontrollit, autoritetet thirrje banorëve: Qëndroni gati

rezart morina

Zyra e Kurtit dhe ajo e Osmanit konfirmojnë pjesëmarrjen në diskutimin për Asociacionin

rezart morina

Mehaj zhvilloi bisedë telefonike me gjeneralin Clark

admin