RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Gjendja në pikat kufitare, pritje deri në një orë për të hyrë në Kosovë

gjendja-ne-pikat-kufitare,-pritje-deri-ne-nje-ore-per-te-hyre-ne-kosove

Bashkatdhetarë të shumtë kanë marrë rrugën për në vendlindje për t’i kaluar pushimet e verës. Por, për të hyrë në Kosovë po iu duhet të presin në pikat kufitare.

Sipas raportit nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar, pritjet me të gjata për të hyrë në Kosovë mëngjesin e sotëm janë te Dheu i Bardhë, deri në një orë, kurse në Merdarë 30 deri në 40 minuta pritje.

Pritje ka edhe për të dalë nga Kosova. Në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë pritjet janë deri në 20 minuta.

Në vendkalimet e tjera kufitare të Kosovës me vendet fqinje, nuk ka pritje më shumë se 5 minuta në hyrje dhe dalje.

Gjatë hyrjes tek Dheu i Bardhë kolonat janë të gjata deri në 200 metra, kurse në Merdarë deri në 150 metra.

Megjithatë, në pikat tjera kufitare nuk raportohet për kolona.

Related posts

BIK-u grumbullon mbi 123 mijë euro për të prekurit nga vërshimet në Mitrovicë e Skenderaj

rezart morina

BeH, shënohet Dita e Dëshmorëve në Qendrën Përkujtimore Potoçari në Srebrenicë

rezart morina

Kurti: Politikat e gabuara lanë popullin në varfëri e të ekspozuar ndaj bandave kriminale

admin