RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusët bombardojnë shkollat në lindje të Ukrainës

ruset-bombardojne-shkollat-ne-lindje-te-ukraines

Në rajonin Dnipro të Ukrainës qendrore tri shkolla u shkatërruan në sulmet e fundit ruse, thanë autoritetet ukrainase. Shtatë raketa ruse goditën qytetin e vogël, Apostolove, në rajonin Dnipro, duke plagosur 18 banorë.

Punonjësit e urgjencës gjetën tre trupa në një shkollë të goditur nga një raketë ruse në lindje të vendit, thanë zyrtarët ukrainas të premten, ndërsa sulmet vazhduan në disa pjesë të vendit.

Viktimat e raportuara ndjekin një breshëri të enjten, në një zonë me popullsi të dendur të qytetit të dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, që vrau të paktën tre persona dhe plagosi 23 të tjerë.

Në një shenjë të rrallë drite, nënshkrimi pritej të premten e një marrëveshjeje që do t’i lejonte Ukrainës të përmblidhte dërgesat e saj me drithëra nëpër Detin e Zi dhe Rusia të eksportonte grurë dhe plehra.

Përtej kësaj, megjithatë, nuk kishte asnjë tregues të lehtësimit nga lufta e rëndë. Rusia këtë javë ka përsëritur planet e saj për të kapur territore përtej Ukrainës lindore, ku ushtria ruse ka kaluar muaj duke u përpjekur për të pushtuar rajonin e Donbasit.

Zyra e presidentit ukrainas tha se në Kramatorsk, në provincën Donetsk, bombardimet ruse shkatërruan një shkollë dhe dëmtuan 85 ndërtesa banimi.

Urgjenca e shtetit të Ukrainës tha se ka përfunduar punën në shkollë, që u godit të enjten dhe u gjetën tre trupa.

“Sulmet ruse në shkolla dhe spitale janë shumë të rënda dhe reflektojnë në qëllimin e vërtetë të shkatërrimit të qyteteve paqësore”, tha guvernatori i Donetskut, Pavlo Kyrylenko, në një koment televiziv, duke përsëritur thirrjen e tij për evakuimin e banorëve.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Ruse, Igor Konashenkov, tha se sulmi rus ka lënë të vdekur më shumë se 300 trupa ukrainase, të cilët kanë punuar në ndërtesën e shkollës numër 23, në Kramatorsk, si baza e tyre. Ai tha se një sulm tjetër shkatërroi një depo municionesh në zonën industriale të qytetit jugor të Mykolaivit.

Konashenkov gjithashtu tha se forcat ruse kanë shkatërruar katër raketahedhëse të shumëfishta HIMARS, të furnizuara nga SHBA-ja mes 5 dhe 20 korrikut. SHBA-ja tha se ka furnizuar 12 sisteme HIMARS dhe do të dërgojë edhe katër të tjerë.

Pretendimet nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur. Zyrtari i lartë i mbrojtjes i SHBA-së, i cili informoi gazetarët në kushte anonimiteti, në përputhje me rregullat e departamentit, tha të enjten se Rusia nuk ka nxjerrë ende një sistem të vetëm HIMARS, por ka të ngjarë që do të “jetë me fat” dhe ta bëjë këtë në një moment.

Ushtria ukrainase ka përdorur HIMARS, të cilat kanë një rreze më të lartë dhe saktësi më të mirë krahasuar me sistemet e ngjashme të epokës sovjetike në inventarin rus dhe ukrainas, për të goditur depot ruse të municioneve dhe objektiva të tjerë kyç.

Në rajonin Dnipro të Ukrainës qendrore, tri shkolla u shkatërruan në sulmet e fundit ruse, thanë autoritetet ukrainase. Shtatë raketa ruse goditën qytetin e vogël, Apostolove, në rajonin Dnipro, duke plagosur 18 banorë.

Guvernatori rajonal, Valentyn Reznichenko, e kritikoi sulmin si “të pakuptimtë”, duke thënë se “nuk ka qëllime ushtarake pas tij dhe ky bombardim mund të shpjegohet vetëm me dëshirën e tyre për t’i mbajtur njerëzit në buzë të greminës dhe për të mbjellë panik dhe frikë”. /koha

Related posts

Është ‘gjymtim’: Guvernatori i Floridas ndalon kirurgjitë gjinore për të miturit – VIDEO

admin

Siguria në veri të Kosovës, Kurti takohet me ndihmës sekretarin e NATO-s

rezart morina

Armë automatike, fishekë, granata dore dhe eksploziv – Policia gjen armatim në Zveçan

admin