RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjendje e rëndë e refugjatëve sudanezë në Çad

gjendje-e-rende-e-refugjateve-sudaneze-ne-cad

Konflikti i vazhdueshëm në Sudan ka detyruar qindra mijëra njerëz të largohen nga dhuna në Darfur dhe të strehohen në Çadin fqinj, kryesisht të zbathur.

Mbi 238.000 refugjatë kanë ikur në Çad që nga mesi i prillit dhe disa janë zhvendosur në kampe pranë kufirit në koordinim me UNHCR-në, Agjencinë e OKB-së për Refugjatët dhe agjenci të tjera lokale të ndihmës.

Refugjatët kujtuan disa nga tmerret që panë gjatë arratisjes, duke përfshirë grabitjet, dhunën dhe vrasjet. Disa janë ribashkuar me anëtarët e familjes, ndërsa të tjerë kanë pikëlluar humbjen e të dashurve në shtëpi.

Shqetësimet janë në rritje se vendi po rrëshqet në një luftë civile në shkallë të gjerë. Prej 15 prillit, shefi i ushtrisë sudaneze Abdel Fattah al Burhan është përfshirë në një luftë me ish-zëvendësin e tij, komandantin e RSF-së, Mohamed Hamdan Daglo.

Konflikti prishi shpresat sudaneze për të rivendosur tranzicionin e brishtë të vendit drejt demokracisë, i cili kishte filluar pas një kryengritjeje popullore që rezultoi në largimin nga ushtria të diktatorit për një kohë të gjatë Omar Al Bashir në prill 2019.

Luftimet – të përqendruara në Khartoum dhe rajonin perëndimor të Darfurit kanë vrarë më shumë se 3.900 njerëz dhe kanë zhvendosur më shumë se 3,3 milionë të tjerë, duke përfshirë mbi 700.000 që u larguan në vendet fqinje, thanë Kombet e Bashkuara.

Ardhja në Çad e më shumë se 115.000 refugjatëve në dy muaj ka vënë presion të jashtëzakonshëm mbi shërbimet dhe burimet publike tashmë të shtrira të vendit.

Ekziston një nevojë urgjente për më shumë ujë, ushqim, strehim, qasje në kujdesin shëndetësor dhe mbrojtje për refugjatët, kryesisht gra dhe fëmijë, me Programin Botëror të Ushqimit që deklaron se shuma e kërkuar çdo muaj është saktësisht 13 milionë dollarë. /trt

Related posts

Prokuroria jep detaje për vrasjen e trefishtë brenda familjes në Rufc të Lipjanit

admin

Mali dhe Burkina Faso dërgojnë avionë luftarakë në Niger në përgjigje të ndërhyrjes së mundshme ushtarake

rezart morina

Arabia Saudite dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje gjithëpërfshirëse partneriteti

admin