RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania asgjëson 790 milionë maska

gjermania-asgjeson-790-milione-maska

Gjermania do të asgjësojë 790 milionë maska për shkak të skadimit të afatit të përdorimit.

Gazeta gjermane “Der Spiegel” njoftoi se qeveria kishte blerë 5,8 miliardë maska për gjashtë miliardë euro në kohën e pandemisë së COVID-19.

Më tej thuhet se 790 milionë maskat, të cilave u ka skaduar afati dhe nuk janë përdorur kurrë, do të asgjësohen me djegie.

Raporti thekson se bëhet fjalë për 60 milionë maska të tipit FFP2 si dhe maska të tjera mjekësore, të cilat nuk mund të përdoren më për shkak të skadimit të afatit. /atsh

Related posts

Erdoğan falënderon votuesit jashtë vendit dhe u bën thirrje të votojnë më 28 maj

admin

Qeveria miraton marrëveshjen me Bosnjën e Hercegovinën për lëvizje të lirë vetëm me letërnjoftime

admin

Pas zjarreve masive, Greqia pritet të përballet me reshje të dendura shiu dhe stuhi

rezart morina