RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania: BE-ja duhet t’i japë fund varësisë nga nafta dhe gazi rus

gjermania:-be-ja-duhet-t’i-jape-fund-varesise-nga-nafta-dhe-gazi-rus

Duke folur në një konferencë për media në Pragë me homologun e saj çek, ministrja Baerbock argumentoi se presidenti rus po përdor energjinë si armë në një luftë hibride kundër Ukrainës dhe Perëndimit

Ministrja e Punëve të Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock, ka deklaruar se vendet evropiane duhet t’i japin fund varësisë së tyre nga nafta dhe gazi rus, transmeton Anadolu Agency (AA).

Duke folur në një konferencë për media në Pragë me homologun e saj çek, ministrja Baerbock argumentoi se presidenti rus, Vladimir Putin, po përdor energjinë si armë në një luftë hibride kundër Ukrainës dhe Perëndimit.

“Prandaj, është me rëndësi të madhe për ne t’i japim fund varësisë nga importet e karburanteve fosile ruse”, tha Baerbock, duke shtuar se vendet anëtare të Bashkimit Evropian (BE) do të vazhdojnë të ndërmarrin hapa drejt këtij qëllimi, ruajtjes së unitetit dhe vendosmërisë së tyre.

Shefja e diplomacisë gjermane po ashtu përshëndeti marrëveshjen e arritur nga ministrat e energjisë së vendeve të BE-së për të reduktuar përdorimin e gazit në të gjithë bllokun evropian, në mënyrë që të vendet të përgatiten për ndërprerjen e mundshme të furnizimeve me gaz këtë dimër.

“Në këtë mënyrë ne nënvizojmë unitetin tonë, demonstrojmë se nuk do të jemi të ndarë”, theksoi ajo.

Vendet anëtare të BE-së ranë dakord që midis 1 gushtit të vitit 2022 dhe 31 marsit të vitit 2023 të reduktojnë kërkesën e tyre për gaz me 15 për qind krahasuar me konsumin mesatar të tyre në pesë vitet e fundit. /aa

Related posts

Pas tërmetit me mijëra viktima, Maroku ‘shkundet’ nga një tjetër lëkundje e fortë

admin

Kurti për marrëveshjen e KEK-ut me kompaninë amerikane: Do të rrisë kapacitetin e prodhimit për 30 MW

rezart morina

Iran: Mbi 40 të vrarë pas protestave për vdekjen e Aminit

admin