RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania do të rrisë blerjet e municioneve në 2024

gjermania-do-te-rrise-blerjet-e-municioneve-ne-2024

Gjermania planifikon të rrisë ndjeshëm blerjet e municioneve në vitin 2024.

Kështu u shpreh ministri i Mbrojtjes Boris Pistorius, ndërsa Berlini po lëviz për të zëvendësuar rezervat e boshatisura nga donacionet për Ukrainën.

“Ne synojmë të trefishojmë shpenzimet tona për blerjet e municioneve në vitin 2024,” u tha ai ligjvënësve në një fjalim në parlament pa hyrë në detaje, shkruan Al Jazeera.

Në shkurt, aleanca ushtarake tha se do të rriste objektivat për grumbullimin e municioneve pasi Kievi digjet përmes predhave shumë më shpejt sesa mund t’i prodhojnë vendet perëndimore. /abcnews

Related posts

Mbi 10 mijë punonjës të tre prodhuesve të mëdhenj amerikanë të makinave futen në grevë

rezart morina

Kapacitetet e Kosovës për emergjenca natyrore

admin

Zhvillimet më të fundit në Palestinë

admin6