RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania drejt lehtësimit të procedurave për marrjen e nënshtetësisë

gjermania-drejt-lehtesimit-te-procedurave-per-marrjen-e-nenshtetesise

Qeveria e Gjermanisë po qon përpara planet për të lehtësuar rregullat për marrjen e shtetësisë në vendin më të populluar të Bashkimit Evropian, një përpjekje kjo që po sulmohet nga opozita konservatore.

Kancelari OIaf Scholz tha përmes një videomesazhi, më 26 nëntor se Gjermania është bërë prej kohësh “vendi i shpresës” për shumë njerëz dhe është një gjë e mirë kur njerëzit që kanë vendosur rrënjë në vend vendosin të marrin nënshtetësinë.

“Gjermania ka nevojë për rregulla më të mira për natyralizimin e të gjitha këtyre grave dhe burrave të mëdhenj”, tha Scholz.

Rishikimi i rregullave të shtetësisë është një nga një seri reformash modernizuese që koalicioni tre-partiak i socialdemokratëve të qendrës së majtë të Scholz-it, ranë dakord të trajtojnë kur mori detyrën dhjetorin e kaluar.

Ministria e Brendshme tha të premten se projektligji është “gati i gatshëm”.

Marrëveshja e koalicionit të vitit të kaluar kërkon që njerëzit të kenë të drejtë për nënshtetësinë gjermane pas pesë vjetësh, ose tre në rast të “arritjeve të veçanta të integrimit”, në vend të tetë apo gjashtë vjetësh sa është rregulli aktualisht.

Fëmijët e lindur në Gjermani do të bëhen automatikisht shtetas nëse njëri prind ka qenë rezident i ligjshëm për pesë vjet.

Qeveria gjithashtu dëshiron të heqë kufizimet për mbajtjen e shtetësisë së dyfishtë. Në parim, shumica e njerëzve nga vende të tjera përveç anëtarëve të Bashkimit Evropian dhe Zvicrës aktualisht duhet të heqin dorë nga shtetësia e tyre e mëparshme kur të fitojnë shtetësinë gjermane, megjithëse ka disa përjashtime.

Ministrja e Brendshme Nancy Faeser argumentoi se reduktimi i kohës së pritjes për t’u kualifikuar për shtetësi është “një nxitje për integrim”.

Qëllimi është të pasqyrojë realitetin, tha ajo të premten.

“Ne jemi një vend i larmishëm, modern i imigracionit dhe mendoj se legjislacioni duhet ta pasqyrojë këtë”, tha Faeser.

Statistikat zyrtare tregojnë se rreth 131,600 njerëz morën shtetësinë gjermane vitin e kaluar, një e katërta e tyre qytetarë të vendeve të tjera të BE-së.

Numri ishte 20 për qind më i lartë se një vit më parë, pjesërisht për shkak se një numër në rritje i sirianëve u natyralizuan. Popullsia e përgjithshme e Gjermanisë është rreth 84 milionë.

Blloku kryesor i opozitës së qendrës së djathtë, Bashkimi kundërshton planet për të liberalizuar ligjet e natyralizimit. /rel

Related posts

Rritet në 15.523 numri palestinezëve të vrarë në sulmet e Izraelit ndaj Gazës

rezart morina

Osmani: Srebrenica, një simbol i nevojës së vazhdueshme për drejtësi

rezart morina

Rusi, në rajonin Belgorod vendosen njësitë vullnetare çeçene

rezart morina