RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania kritikon kalimin e kontrollit të Bregut Perëndimor të pushtuar nga ush’tria iz’raelite te kolonët

gjermania-kritikon-kalimin-e-kontrollit-te-bregut-perendimor-te-pushtuar-nga-ush’tria-iz’raelite-te-kolonet

Gjermania ka kritikuar planet e ushtrisë izraelite për të zhvendosur kontrollin e Bregut Perëndimor të pushtuar te grupet pro kolonëve izraelitë, transmeton Anadolu.

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, Sebastian Fischer, para përfaqësuesve të mediave në Berlin tha se “ushtria izraelite mban përgjegjësi për pushtimin dhe kjo është e papajtueshme me dorëzimi i përgjegjësisë tek një administratë civile është e papajtueshme”.

“Kjo është arsyeja pse është një raport që ne e kemi ndjekur me shumë shqetësim. Ne refuzojmë një aneksim të Bregut Perëndimor. Çdo hap drejt aneksimit të Bregut Perëndimor nga Izraeli është një hap në drejtimin e gabuar. Ne e refuzojmë atë”, theksoi Fischer.

Administrata Civile e ushtrisë izraelite raportohet se i dorëzoi më shumë kontroll mbi Bregun Perëndimor të pushtuar Administratës së Vendbanimeve, të udhëhequr nga ministri i Financave i ekstremit të djathtë, Bezalel Smotrich, i cili edhe vetë jeton në një vendbanim të paligjshëm.

Që ku iu bashkua qeverisë, Smotrich ka bërë presion të hapur për më shumë vendbanime izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar, të cilat konsiderohen të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar, si hapa drejt aneksimit.

Në raporte të tjera të ngjashme, qeveria gjermane dënoi veprimin e forcave të ushtrisë izraelite të cilët të shtunën lidhën një palestinez të plagosur në pjesën e përparme të një xhipi ushtarak gjatë një bastisjeje në qytetin e pushtuar Jenin të Bregut Perëndimor të shtunën.

Fischer theksoi se video pamjet e një personi të plagosur në pjesën e përparme të një automjeti ushtarak ishin “të vështira për t’i duruar”. Ai theksoi se kjo sjellje përfaqësonte gjithashtu një shkelje të rregullave për ushtrinë izraelite.

Qeveria federale gjermane, tha Fischer, tani pret “sqarim të shpejtë, rezultate të shpejta dhe pasoja përkatëse për ata që janë përgjegjës”.

Related posts

Siguria kombëtare detyron SHBA-në të ndalojë importin e pajisjeve të ”Huawei”

admin

Shpërthen vullkani Etna në Itali – VIDEO

rezart morina

BE, mbi një e pesta e popullsisë nën rrezikun e varfërisë

admin