RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Borrell: Iz’raeli ka ‘vullnetin e qartë’ për të aneksuar Bregun Perëndimor

borrell:-iz’raeli-ka-‘vullnetin-e-qarte’-per-te-aneksuar-bregun-perendimor

Shefi i politikës së jashtme të BE-së tha të hënën se Izraeli duket se ka një “vullnet të qartë” për të aneksuar Bregun Perëndimor të pushtuar “pak nga pak”, duke paralajmëruar se kjo “me siguri” nuk do të çojë në paqe.

“Duket se ka një vullnet të qartë për të aneksuar Bregun Perëndimor, pak nga pak, pak nga pak; duket se ka një vullnet dhe kjo sigurisht nuk do të çojë në paqe,” tha Josep Borrell në një konferencë për shtyp pas mbledhjes së Këshillit për çështjet e jashtme të bllokut.

Duke kujtuar se një armëpushim nuk është arritur në Gaza, pavarësisht se kanë kaluar tre javë nga propozimi, i mbështetur nga komuniteti ndërkombëtar, ai tha: “Nuk jemi askund në termat e armëpushimit”.

Ai vazhdoi duke thënë se një konferencë e fundit për shtyp nga kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tregoi qartë se asnjëra palë nuk është e gatshme ta zbatojë këtë propozim.

Në përgjigje të një pyetjeje nëse lufta do të zgjasë gjatë, Borrell tha: “Duket kështu, për fat të keq, është një luftë që do të testojë mbijetesën e palestinezëve në Gaza”.

“Të gjitha shtetet anëtare përsëritën mbështetjen e tyre për UNRWA-në (agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë) e cila po konsiderohet … një shërbim shpëtimtar për refugjatët palestinezë në Gaza, Bregun Perëndimor dhe rajon,” shtoi Borrell.

Related posts

Bashkëshortja e kryeministrit skocez thirrje për armëpushim urgjent në Gaza

rezart morina

Biden u thotë Demokratëve se është “i vendosur për të qëndruar” në garën presidenciale

RTI

Iran, 1.168 persona të vdekur në aksidente trafiku gjatë festimeve për Nevruzin

admin