RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania premton vazhdim të mbështetjes ushtarake për Ukrainën, rrit shpenzimet e mbrojtjes

gjermania-premton-vazhdim-te-mbeshtetjes-ushtarake-per-ukrainen,-rrit-shpenzimet-e-mbrojtjes

Kancelari gjerman Olaf Scholz premtoi vazhdim të mbështetjes ushtarake për Ukrainën në luftën e saj me Rusinë, raporton Anadolu.

“Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën me armët e nevojshme gjatë luftës. Por këtë do ta bëjmë edhe më pas. Mendoj se kjo është shumë e rëndësishme”, tha Scholz në një konferencë shtypi në Berlin.

“Ne mbështesim Ukrainën financiarisht dhe humanitarisht, por edhe me furnizime me armë në mënyrë që ata të mund të mbrojnë pavarësinë e vendit të tyre. Ne veprojmë me kujdes, koordinohemi me aleatët tanë dhe nuk shkojmë vetëm. Në këtë mënyrë, ne jemi tani mbështetësi i dytë më i madh i Ukrainës pas Shteteve të Bashkuara”, shtoi ai.

Në fillim të kësaj jave, Gjermania miratoi për Ukrainën një paketë ndihme ushtarake prej 700 milionë eurosh që përfshinte pajisje të mbrojtjes ajrore, automjete luftarake të këmbësorisë, tanke dhe municione artilerie.

Paketa e re përmban dy raketa të mbrojtjes ajrore “Patriot” të prodhimit amerikan, por në pronësi gjermane, 40 automjete të tjera luftarake këmbësorie “Marder”, 25 tanke të betejës “Leopard 1A5” shtesë, pesë tanke rikuperimi dhe 20.000 fishekë municione artilerie.

Një “paketë e gjerë” e aftësive antidron dhe dronë të inteligjencës, vëzhgimit dhe zbulimit (ISR) “Luna” janë përfshirë gjithashtu, sipas Ministrisë gjermane të Mbrojtjes.

Për vendimin e SHBA-së për furnizimin e Ukrainës me municione thërrmuese, Scholz tha se Gjermania nuk ka pse të komentojë vendimet sovrane të shteteve të tjera dhe theksoi rëndësinë e një konvente që ndalon këtë lloj municioni.

Qeveria amerikane “ka marrë një vendim që nuk është i yni, por që e ka marrë në mënyrë sovrane”.

Në të njëjtën kohë, Scholz nënvizoi: “Por dua të them sërish: Për mua kjo konventë ka një rëndësi të madhe”.

Scholz: Gjermania do të rrisë shpenzimet e mbrojtjes

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka siguruar se Gjermania synon të shpenzojë më shumë për mbrojtjen, me plane afatgjata për të financuar forcat e armatosura në 2% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB).

“Ne kemi vendosur që duam ta shpenzojmë këtë 2% për Bundeswehr-in”, tha Scholz duke iu referuar ushtrisë gjermane.

Vitin e ardhshëm do ta arrijmë për herë të parë me fondet buxhetore dhe me fondin special.

Gjermania krijoi një fond special të mbrojtjes prej 100 miliardë eurosh (112 miliardë dollarë) menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën për të trajtuar mungesat urgjente në ushtrinë e saj.

Udhëzimet e NATO-s u bëjnë thirrje anëtarëve të aleancës të shpenzojnë të paktën 2% të PBB-së për mbrojtjen, një qëllim që Gjermania nuk e ka arritur që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

Scholz, duke folur në konferencën e tij tradicionale të shtypit të verës në Berlin, u zotua të mbajë shpenzime më të larta për mbrojtjen në të ardhmen.

Anëtarët e NATO-s riafirmuan premtimin e tyre prej 2 përqind në samitin e aleancës në Lituani në fillim të kësaj jave.

Shpenzimet e mbrojtjes kanë qenë një pikë mosmarrëveshjeje brenda NATO-s për vite me radhë, me Shtetet e Bashkuara në veçanti duke i kërkuar Gjermanisë dhe vendeve të tjera të pasura evropiane që të shpenzojnë më shumë për ushtritë e tyre.

Related posts

Liberalizimi i vizave sot në rend dite në takimin e Grupit punues të Këshillit Evropian

admin

Nuk i respektuan rregullat, policia në Ferizaj ua merr patentë shoferët 13 qytetarëve

admin

Australia siguron 450 mijë doza të vaksinës kundër lisë së majmunit

admin