RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Gjykata ua cakton nga 30 ditë paraburgim dy serbëve që u arrestuan nën dyshimet për krime lufte

gjykata-ua-cakton-nga-30-dite-paraburgim-dy-serbeve-qe-u-arrestuan-nen-dyshimet-per-krime-lufte

Gjykata Themelore në Prishtinë ua ka caktuar masën e paraburgimit prej 30 ditësh Zharko Zariqit dhe Momir Pantiqit.

Ata janë arrestuar nën dyshimin se kanë kryer krime lufte në komunën e Istogut gjatë luftës në Kosovë.

Kjo është konfirmuar nga avokatët e tyre Nebojsha Vlaiq dhe Dejan A.Vaqi për Kosovoonline.

Prokuroria dyshon se Zariq ka kryer krime lufte kundër popullatës civile në Kosovë në vitin 1998.

Ai është arrestuar dje në fshatin e tij.

Pantiq, i cili u arrestua dy ditë më parë në Merdarë, akuzohet për përgjegjësi komanduese për disa ngjarje të ndodhura gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, në komunën e Istogut.

Related posts

Rusia: Urdhër arresti i Gjykatës Ndërkombëtare Penale për presidentin Putin nuk ka “asnjë rëndësi”

rezart morina

RMV: Sonte nis heshtja zgjedhore, të mërkurën rivotohet në shtatë vendvotime

RTI

Nga kryeprokurori deri te gjyqtarët – këto janë pagat në sistemin e drejtësisë me ligjin e ri

rezart morina