RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjysmë shekulli, Irlanda shënon 50 vjetorin e anëtarësimit në BE 

gjysme-shekulli,-irlanda-shenon-50-vjetorin-e-anetaresimit-ne-be 

Më 1 janar 1973, kryeministri i atëhershëm irlandez Jack Lynch nënshkroi për Irlandën në Komunitetin Ekonomik Evropian (EEC) së bashku me Mbretërinë e Bashkuar dhe Danimarkën.

Pavarësisht një fillimi të vështirë, Irlanda është kthyer në një nga vendet më të pasura në botë për frymë, kryesisht falë anëtarësimit në BE.

Duke folur për Euronews, ish-kryeministri dhe ambasadori i BE-së në SHBA John Bruton tha: “Anëtarësimi në BE e nxori Irlandën nga hija e fqinjit tonë të afërt Britanisë dhe na mundësoi jo vetëm të jemi të pavarur politikisht, por edhe ekonomikisht. Rregulloret e BE-së ndihmuan në modernizimin e ekonomisë sonë. Fondet e BE-së ishin jetike për përmirësimin e infrastrukturës së Irlandës, transportit dhe fushave të tjera gjithashtu”. /euronews

Related posts

Blinken: Tërheqja e Rusisë nga marrëveshja e drithërave “e pandërgjegjshme”

admin

Kanada, 2 gra muslimane raportojnë krim të urrejtjes, person i panjohur ua drejton armën

admin

Plagosja në Shtërpcë kap syrin e BE-së, reagon komisioneri për Zgjerim

admin