RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Ursula von der Leyen: Evropa e bën Kroacinë më të fortë dhe anasjelltas 

ursula-von-der-leyen:-evropa-e-ben-kroacine-me-te-forte-dhe-anasjelltas 

Kroacia mund të jetë krenare për anëtarësimin në Eurozonë dhe zonën Shengen sepse ajo do të tërheqë investime, do të ndihmojë në krijimin e vendeve të punës dhe rritjen e ekonomisë dhe gjithashtu mund të bëhet një qendër evropiane e energjisë nga burimet e rinovueshme.

Ishte kjo deklarata e presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Von der Leyen vjen në Kroaci ditën e Vitit të Ri, në ditën kur ngrihen rampat dhe hiqen kontrollet në kufirin me Slloveninë dhe Hungarinë dhe kur monedha e përbashkët evropiane – euro – futet në qarkullim.

“Unë e di se sa përpjekje u nevojitën për të përmbushur të gjitha kushtet për hyrjen në Shengen dhe për të zbatuar reformat e nevojshme për hyrjen në Eurozonë. Ju mund të jeni krenarë për këtë,” tha Von der Leyen për Hina.

Sipas saj, Kroacia përfundon kështu integrimin e saj të plotë evropian

Related posts

Afganët gërmojnë me duar rrënojat në kërkim të të mbijetuarve

admin

OBSH: Mbi 1 mijë sulme ndaj qendrave shëndetësore që nga fillimi i luftës në Ukrainë

rezart morina

Sunak: Më shumë shqiptarë të dëbuar gjatë 2023

admin