RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Google pushon nga puna më shumë punëtorë që protestuan ndaj marrëveshjes së saj me Izraelin, thonë aktivistët

google-pushon-nga-puna-me-shume-punetore-qe-protestuan-ndaj-marreveshjes-se-saj-me-izraelin,-thone-aktivistet

Një grup i quajtur No Tech For Apartheid thotë se Google shkarkoi të paktën 20 punëtorë të tjerë si pasojë e protestave për teknologjinë që kompania po furnizon qeverinë izraelite në mes të luftës së saj në Gaza.

Ai tha se e çon numrin total të stafit të pushuar në të paktën 50.

Kjo është shenja më e fundit e trazirave të brendshme në gjigantin e teknologjisë me qendër “Project Nimbus”, një kontratë 1.2 miliardë dollarë e nënshkruar në vitin 2021 për Google dhe Amazon për t’i ofruar qeverisë izraelite shërbime kompjuterike cloud dhe inteligjencë artificiale.

Punëtorët mbajtën protesta ulur javën e kaluar në zyrat e Google në Nju Jork dhe Sunnyvale, Kaliforni. Kompania u përgjigj duke thirrur policinë, e cila bëri arrestimin.

Related posts

Ministrja e Jashtme sllovene: Njohja e Palestinës është ‘detyrë morale’

rezart morina

Sot mbahet marshi për drejtësi

admin

VIDEO/ Po shoqërohej në polici, gruaja i merr armën efektivit dhe plagos tre persona

admin