RTV AHIRETI
Shëndetësi

GRAFIK/ Vendet që kanë më shumë mjekë

grafik/-vendet-qe-kane-me-shume-mjeke

Ndërsa punonjësit e kujdesit shëndetësor po largohen në vende të ndryshme, ne vendosëm të hedhim një vështrim se si po ecin sistemet shëndetësore të botës me një krahasim ndërkombëtar të mjekëve.

Sipas të dhënave më të fundit të OECD-së, Austria është në vendin e fundit me një mesatare prej 5.5 mjekë për 1000 banorë të saj. Në Mbretërinë e Bashkuar ka më pak mjekë me 3.2 për 1000 banorë, ndërsa Shtetet e Bashkuara kanë 2.6 për 1000. Kina dhe India shënuan shifra edhe më të ulëta, përkatësisht 2.4 dhe 0.9 mjekë për 1000 njerëz.

Java Botërore e Punëtorëve të Shëndetit 2023, e udhëhequr nga Koalicioni i Punëtorëve Shëndetësor të Frontit, fillon të hënën, duke filluar nga 3-7 Prill. Këtë vit, grupi po u bën thirrje politikëbërësve të investojnë në punonjësit e shëndetësisë, si në alokimin e programeve të financimit afatgjatë, ashtu edhe në zbatimin e politikave që mbrojnë dhe mbështesin punonjësit shëndetësorë.

Related posts

Lamtumirë pagjumësi, 10 këshilla për të fjetur të qetë

admin

Pesë Gjëra Fantastike që Bën Truri Kur je në Gjumë

rezart morina

Fruthi te fëmijët; simptomat që nuk duhet të anashkaloni

admin