RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe BotëSport

Ish-trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger, apelon për ndihmë për të mbijetuarit nga tërmetet turke

ish-trajneri-i-arsenalit,-arsene-wenger,-apelon-per-ndihme-per-te-mbijetuarit-nga-termetet-turke

Ish-trajneri i Arsenalit, Arsene Wenger bëri thirrje për ndihmë të premten për viktimat e tërmeteve shkatërruese që tronditën Turqinë jugore dhe pjesë të Sirisë në shkurt.

“Populli turq ka nevojë për mbështetjen tuaj në këtë kohë shumë të vështirë,” tha Wenger në një video të publikuar të premten nga Federata Turke e Futbollit (TFF). “Ne ju ftojmë të ndihmoni, nëse mundeni.”

Fushata e ndihmës “Sup më sup” për të mbledhur donacione për viktimat e tërmetit do të zgjasë deri më 15 qershor nën udhëheqjen e Ministrisë Turke të Rinisë dhe Sporteve, TFF, Fondacioni i Shoqatës së Klubeve të Superligës dhe Grupit Mediatik beIN.

Një palë tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 goditën 11 provinca turke më 6 shkurt — Adana, Adiyaman, Diyarbakir, Elazig, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaras, Kilis, Malatya, Osmaniye dhe Sanliurfa.

Më shumë se 50,000 njerëz në Turqi vdiqën nga tërmetet që preku 13.5 milion njerëz në vend, së bashku me shumë tjerë në Sirinë veriore.

Wenger, 73 vjeç, fitoi shtatë Kupa të Anglisë dhe tre tituj të Premierligës angleze, një prej të cilëve ishte i pamposhtur, gjatë kohës së tij me Gunners nga 1996-2018.

Related posts

“Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Albin Kurti është politikan me përvojë dhe këmbëngulës

admin

Përmbytjet vrasin më shumë se 20 njerëz në Iranin jugor – VIDEO

admin

DASH mbron Lajçakun pas akuzave të Kurtit

rezart morina