RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gratë jetojnë katër vjet më shumë se burrat pas daljes në pension

grate-jetojne-kater-vjet-me-shume-se-burrat-pas-daljes-ne-pension

Hendeku midis grave dhe burrave në vitet e pritshme të daljes në pension varion nga 2.0 vjet në Irlandë, në 7.5 vjet në Qipro.

Deri në vitin 2020 gratë evropiane zakonisht mund të presin të jetojnë 4.3 vjet më shumë se burrat pasi të dalin nga tregu i punës.

Ndërsa mesatarja e BE-së është 4.6 vjet, në Francë hendeku gjinor qëndron në favor të grave me një total prej 3.6 vjetësh.

Është interesante se jetëgjatësia në pension për të dy varion shumë në Evropë. Për meshkujt, ajo varion nga 14 vjet në Letoni, deri në 24 vjet në Luksemburg.

Për gratë ai varion nga 18.9 vjet në Letoni në 28.4 vjet në Greqi. Gratë pritet të kenë 26 vjet ose më shumë për të kaluar ndërsa janë në pension në Belgjikë, Francë, Greqi, Itali, Luksemburg dhe Spanjë, shkruan “Euronews”, përcjell albinfo.

Related posts

Aeroporti i Londrës në kaos, anulon fluturimet e shkurtra

admin

Shqipëri: Çmimi i energjisë, rekord i ri në bursa, situata e paqartë për në vijim

admin

Arrestohen kirurgët dhe suspendohen nga puna në Spitalin e Vushtrrisë

admin