RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Greqi, pezullohet puna në shumë institucione për shkak të temperaturave të larta

greqi,-pezullohet-puna-ne-shume-institucione-per-shkak-te-temperaturave-te-larta

Për shkak të nxehtit ekstrem në Greqi, është pezulluar puna e shumë institucioneve dhe organizatave, transmeton Anadolu.

Është vendosur që Akropoli historik në kryeqytetin Athinë, ku temperatura shënoi 43 gradë Celsius, të jetë i mbyllur për vizitorët nga ora 12:00 deri në 17:00.

Me vendim të Ministrisë së Punës, është rekomanduar puna në distancë si masë paraprake për mbrojtjen e punonjësve në sektorin privat dhe publik.

Shërbimi i paketave në shtëpi është ndërprerë nga ora 12:00 deri në 17:00 për shkak të vapës së madhe.

Ndërsa emërimet e sotme në shumë institucione dhe organizata publike janë shtyrë për një datë tjetër, në shumicën e institucioneve dhe organizatave, orët e shkuarjes dhe kthimit nga puna janë zbutur.

Sipas të dhënave të Departamentit të Meteorologjisë, për shkak të valës së të nxehtit të quajtur “CLEON” që do të mbizotërojë në të gjithë vendin, temperatura në Athinë ka arritur në 43 gradë ndërsa të shtunën pritet të arrijë në 44 gradë.

Related posts

OKB-ja po punon për zgjerimin e marrëveshjes së grurit

rezart morina

Kina shpreh mbështetje për Serbinë në përleshjet në Kosovë, ku po përfshihen trupat e NATO-s

admin

Shpërthime në Kudsin Perëndimor, një i vdekur dhe 14 të plagosur

admin