RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Greystones në Irlandë bëhet qyteti i parë në botë që u ndalon celularët fëmijëve në shkolla

greystones-ne-irlande-behet-qyteti-i-pare-ne-bote-qe-u-ndalon-celularet-femijeve-ne-shkolla

Qyteti bregdetar irlandez Greystones bëhet qyteti parë në botë që u ndalon fëmijëve deri në shkollën e mesme mbajtjen e një celulari.

Projekti pilot nisi me iniciativën e prindërve të cilët vendosën që fëmijët e tyre të mos kalonin vitet më krijues në një ekran celulari. Nënat u mobilizuan menjëherë.

Ato bashkuan forcat dhe arritën në përfundimin se janë dakord që fëmijët e tyre të mos kenë smartfonë deri në shkollën e mesme.

Korrikun e kaluar, agjencia arsimore, shkencore dhe kulturore e Kombeve të Bashkuara Unesco u kërkoi shkollave në mbarë botën të ndalonin telefonat celularë në të gjitha klasat. /tiranapost

Related posts

Banorët protestojnë kundër grupit terrorist YPG/PKK në Deir ez-Zor të Sirisë

admin

Francë, 113 të arrestuar gjatë protestave në Paris

admin

Ekspertët japin alarmin: Niveli i deteve do të rritet me 30 centimetra, shkak Groenlanda

admin