RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gripi i hershëm alarmon SHBA-në

gripi-i-hershem-alarmon-shba-ne

Teksa amerikanët po i afrohen sezonit të festave, një sezon gripi që po intensifikohet me shpejtësi ka alarmuar spitalet tashmë të mbingarkuara me pacientë të sëmurë nga infeksione të tjera të frymëmarrjes.

Më shumë se gjysma e shteteve kanë nivele të larta, shumë të larta të gripit, jashtëzakonisht të larta për këtë fillim të sezonit, ka njoftuar Qeveria amerikane. Këto 27 shtete janë kryesisht në jug dhe jugperëndim, por përfshijnë një numër në rritje në verilindje, mes-perëndim dhe perëndim.

Kjo po ndodh kur spitalet e fëmijëve tashmë po përballen me rritje të sëmundjeve nga RSV, ose virusi i frymëmarrjes, shkak i zakonshëm i simptomave të ngjashme me të ftohtit që mund të jenë serioze për foshnjat dhe të moshuarit. Dhe COVID-19 po kontribuon ende në më shumë se 3.000 pranime në spital çdo ditë, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Në Atlanta, doktori Mark Griffiths e përshkruan përzierjen e “gjellës virale”. Ai tha se spitalet e fëmijëve në zonën e tij kanë të paktën 30% më shumë pacientë se zakonisht për këtë periudhë të vitit, me shumë pacientë të detyruar të presin në dhomat e urgjencës që shtretërit të hapen.

“Unë u them prindërve se COVID-i ishte ngacmuesi i fundit. Ai ngacmoi çdo virus tjetër për dy vjet”, tha Griffiths, drejtor mjekësor i spitalit të Kujdesit Shëndetësor të Fëmijëve në Atlanta.

Me uljen e normave të COVID-19, “gripi po kthehet me forcë të plotë”, tha ai.

Sezoni i gripit dimëror zakonisht nuk zgjat deri në dhjetor ose janar. Shkalla e shtrimit në spital nga gripi nuk ka qenë kaq e lartë kaq herët që nga pandemia e gripit të derrit të vitit 2009, thonë zyrtarët e CDC-së. Normat më të larta janë midis atyre 65 vjeç e lart dhe fëmijëve nën 5 vjeç, tha agjencia.

“Është kaq e rëndësishme që njerëzit me rrezik më të lartë të vaksinohen”, tha Lynnette Brammer e CDC-së në një deklaratë të premten.

Por vaksinat kundër gripit janë ulur nga vitet e tjera, veçanërisht tek të rriturit, ndoshta sepse dy sezonet e fundit kanë qenë të buta. Vaksina kundër gripit rekomandohet për pothuajse të gjithë amerikanët që janë të paktën 6 muajsh ose më të vjetër.

Të rriturit gjithashtu mund të marrin RSV dhe ky infeksion mund të jetë veçanërisht i rrezikshëm për të moshuarit që janë të dobët ose kanë sëmundje kronike, thonë mjekët. Nuk ka ende një vaksinë kundër RSV, megjithëse disa janë në zhvillim.

Një specialist i sëmundjeve infektive u bëri thirrje amerikanëve që të marrin masa paraprake përpara se të mblidhen për Ditën e Falënderimeve, duke përfshirë shmangien e turmave publike, marrjen e testeve për COVID-19 para se të takohen dhe mbajtjen e maskave në ambiente të mbyllura – veçanërisht nëse jeni të moshuar ose të dobët, ose do të jeni pranë dikujt që është.

“Askush nuk dëshiron të sjellë një virus në tryezë”, tha mjeku William Schaffner, nga Universiteti Vanderbilt.

Akademia Amerikane e Pediatrisë dhe Shoqatës Spitalore të Fëmijëve këtë javë i kërkoi administratës Biden të shpallte emergjencën dhe të ndërmerrte një përgjigje kombëtare ndaj “rritjes alarmante të sëmundjeve të frymëmarrjes pediatrike”. Një deklaratë emergjente do të lejonte heqjen dorë nga kërkesat e Programit të Sigurimit Shëndetësor të Medicaid, Medicare ose Fëmijëve, në mënyrë që mjekët dhe spitalet të mund t’i ndajnë burimet dhe të kenë akses në financimin e urgjencës, thanë grupet në një letër.

Related posts

Erdoğan: Këshilli i Sigurimit i OKB-së, “fushë betejë” për strategjinë politike të pesë anëtarëve të përhershëm

admin

Nisen 6 anije të tjera me grurë nga Ukraina

admin

Protesta në Jerusalem, kërkohet largimi i kryeministrit Netanyahu

rezart morina