RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Guterres i bën thirrje OKB-së të shqyrtojë vendosjen e forcës në Haiti

Zëdhënësi i OKB-së tha se Antonio Guterres është shumë i shqetësuar për dhunën në Haiti në mes të shpërthimit të kolerës.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres i ka kërkuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së që të shqyrtojë urgjentisht kërkesën e Haitit për vendosjen e një force të armatosur të specializuar ndërkombëtare për të adresuar krizën e saj humanitare, tha zëdhënësi i OKB-së.

“Sekretari i Përgjithshëm mbetet jashtëzakonisht i shqetësuar për situatën në Haiti, që po përballet me shpërthimin e koleres në mes të një përkeqësimi dramatik të sigurisë që ka paralizuar vendin,” tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric në një deklaratë të dielën.

Haiti është paralizuar që kur një koalicion bandash bllokoi terminalin e karburantit Varreux muajin e kaluar.

Mungesa e gazit dhe e naftës ka dëmtuar transportin dhe ka detyruar bizneset dhe spitalet të ndalojnë funksionimin.

Ajo ka sjellë gjithashtu mungesën e ujit të ambalazhuar, ashtu si vendi konfirmoi një shpërthim të ri të kolerës, përhapja e së cilës kontrollohet nëpërmjet higjienës dhe ujit të pastër. /mesazhi

Related posts

Thatësira nuk i anashkaloi lumenjtë në Ballkan

admin

Kurti mbërrin në Austri, pritet me ceremoni shtetërore

admin

Shtohen rastet me meningjit, Ministria e Shëndetësisë kërkon nga qytetarët vigjilencë të shtuar

admin