RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hakerët rusë kundër Gjermanisë, sulm në faqet e internetit të qeverisë, bankat dhe aeroportet

hakeret-ruse-kunder-gjermanise,-sulm-ne-faqet-e-internetit-te-qeverise,-bankat-dhe-aeroportet

Një sulm masiv në faqet e internetit të qeverisë gjermane u nis nga hakerat rusë pas vendimit të Berlinit për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë.

Agjencia gjermane e sigurisë kibernetike BSI tha se ky sulm kibernetik nuk kishte pasoja serioze.

Grupi i hakerëve Killnet raportoi se po synon faqet e internetit të qeverisë, bankat dhe aeroportet duke nisur një operacion të koordinuar të mohimit të shërbimit (DdoS).

Sulmi konsiderohet relativisht i thjeshtë, duke synuar të marrë faqet e internetit jashtë linje duke dërguar një vëllim të madh kërkesash për lidhje në serverët e tyre.

” Për momentin, disa faqe interneti nuk janë të aksesueshme,” tha BSI në një deklaratë. Në shënjestër ishin edhe disa shërbime në sektorin financiar.

Killnet është një grup rusësh që e quajnë veten “hakerë aktivistë” dhe synojnë në mënyrë aktive ata që nuk pajtohen me pushtimin rus të Ukrainës.

Në qershor, grupi mori përgjegjësinë për një sulm DDoS kundër qeverisë lituaneze pasi Lituania bllokoi dërgesën e mallrave në enklavën ruse të Kaliningradit.

Firma amerikane e sigurisë kibernetike Mandiant pretendon se Killnet është i lidhur me një grup tjetër hakerësh rus, Xaknet, i cili pretendon se ka shkelur disa organizata ukrainase.

Xaknet ka të ngjarë të jetë i lidhur me shërbimet e inteligjencës ruse, sipas Mandiant. /5pyetjet

Related posts

Trump: Nëse rizgjidhem, do t’i jap fund luftës në Ukrainë brenda ditës – VIDEO

rezart morina

Ministria alarmon UNESCO-n dhe BE-në për kontrabandimin e artefakteve të Novobërdës në Serbi

rezart morina

Me kërkesë të NATO-s, forcat turke dërgojnë “njësi rezervë” në Kosovë

admin