RTV AHIRETI
Shëndetësi

Hani sa më shumë limon, këto janë tre përfitimet e jashtëzakonshme për organizmin

hani-sa-me-shume-limon,-keto-jane-tre-perfitimet-e-jashtezakonshme-per-organizmin

Duke qenë se e verdha përmirëson disponimin dhe shijen acidike, limoni është një “burim” antioksidantësh, vitaminash, mineralesh dhe shumë lëndësh ushqyese. Përmban lëndë ushqyese si kalcium që forcon kockat, magnez që përmirëson humorin dhe kalium që forcon muskujt.

Disa nga përfitimet e tij më të rëndësishme përfshijnë:

Forcon sistemin imunitar

Limonët kanë po aq vitaminë C, e cila ndihmon në krijimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat prodhojnë antitrupa. Antitrupat janë proteina që njohin mikrobet e dëmshme në gjak dhe i shkatërrojnë ato.

Parandalon sëmundjet

Lëngu dhe lëvozhga e limonit janë të mbushura me vitaminë C dhe flavonoidë, dy antioksidantë të fuqishëm. Sipas ekspertëve, antioksidantët janë substanca që mbrojnë qelizat nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira.

Kjo vlen të theksohet sepse radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që, me tepricë, mund të shkaktojnë stres oksidativ, duke rritur kështu rrezikun e sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

Forcon zemrën

Përfitimet e fibrave të tretshme në tulin e limonit janë të pafundme. Limoni mbështet nivele të shëndetshme të kolesterolit duke reduktuar sasinë e kolesterolit të përthithur në qarkullimin e gjakut. Kjo është veçanërisht e dobishme, pasi kolesteroli i lartë në gjak është një faktor kryesor rreziku për sëmundjet e zemrës.

Related posts

​Ja pse keni ndjesinë se “ju dhembin flokët”

admin

Ekspertët tregojnë mënyrat më të mira për të lehtësuar migrenën pa ilaçe

admin

Cilat janë ushtrimet që ngadalësojnë plakjen?

admin