RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Haradinaj: Krijimi i Asociacionit, rruga e vetme për të arritur te marrëveshja finale

haradinaj:-krijimi-i-asociacionit,-rruga-e-vetme-per-te-arritur-te-marreveshja-finale

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Prishtina nuk duhet të mbetet peng i Asociacionit dhe se zgjidhja e kësaj çështjeje është rruga e vetme për të arritur te marrëveshja finale Kosovë-Serbi.

Krijimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe është një prej çështjeve që ka krijuar tension mes Prishtinës dhe Beogradit, por edhe mes Prishtinës e faktorit ndërkombëtar ditëve të fundit.

Gjatë një intervistë për Zërin e Amerikës, Haradinaj vlerëson qëndrimin e Uashingtonit në këtë proces, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara, po ndihmojnë Kosovën të kalojë pengesën e fundit, për të arritur te marrëveshja finale.

Haradinaj tha gjithashtu se i ashtuquajturi propozimi evropian, i cili sipas tij në fakt është më shumë amerikan, është një mundësi reale që Kosova të “divorcohet” nga Serbia.

Related posts

Hyn në fuqi marrëveshja, Shqipëria dhe Kosova heqin kontrollet në kufij për nëntë muaj

rezart morina

Presidenti Erdoğan takohet me kryeministrin grek Mitsotakis në Athinë

admin

Pasi dëshmive nga dhjetëra vende, përfundon java e seancave publike në GJND mbi pushtimin e Palestinës nga Izraeli

admin6