RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Havai, vullkani Mauna Loe vazhdon të nxjerrë llavë – VIDEO

havai,-vullkani-mauna-loe-vazhdon-te-nxjerre-llave-–-video

Vazhdon shpërthimi i Mauna Loa, vullkanit më të madh aktiv në botë, që ndodhet në shtetin amerikan të Havait ndërsa ekspertët paralajmërojnë se drejtimet e rrjedhave të llavës mund të ndryshojnë shpejt, raporton Anadolu Agency (AA).

Vullkani ndodhet në Ishullin e Madh të Havait dhe nuk ka shpërthyer që nga viti 1984 kur ka nxjerrë llavë për më shumë se tre javë.

Agjencia e menaxhimit të emergjencave në Havai njoftoi sot se kishte marrë raporte për llavë që filloi të rrjedhë përgjatë pjesës jugperëndimore të kalderës së vullkanit ose “tas” i madh i zbrazët në majë të vullkanit.

Agjencia deklaroi se nuk ka indikacione se llava kërcënon zonat e banuara dhe nuk është lëshuar asnjë urdhër evakuimi.

Megjithatë, autoritetet lëshuan një paralajmërim për hirin e Ishullit të Madh ndërsa Shërbimi Kombëtar Meteorologjik u bëri thirrje banorëve me sëmundje të frymëmarrjes të qëndrojnë brenda dhe të shmangin thithjen e grimcave të hirit dhe kushdo që del jashtë të përdorë maskë.

“Është i mundur dëmtimi i të korrave dhe kafshëve. Dëmtime të vogla në pajisje dhe infrastrukturë. Dukshmëria është zvogëluar”, thuhet në deklaratë.

Related posts

Pas më shumë se dy dekadave, serbët më veri do të paguajnë rrymën e shpenzuar

admin

Erdogan: Turqia i kushton “rëndësi të madhe” zhvillimit të industrisë së mbrojtjes

admin

Meloni: Zgjerimi drejt Ballkanit Perëndimor të jetë prioritet i BE-së

admin