RTV AHIRETI
Shëndetësi

​Osteoartriti: Shkaku, simptomat dhe si ta trajtojmë këtë sëmundje serioze të kyçeve?

​osteoartriti:-shkaku,-simptomat-dhe-si-ta-trajtojme-kete-semundje-serioze-te-kyceve?

Osteoartriti është sëmundja kronike më e zakonshme e kyçeve, e quajtur edhe sëmundja degjenerative e kyçeve, artriti degjenerativ ose artroza.

Ai mund të shfaqet në çdo nyje të trupit dhe është më i zakonshëm te të moshuarit. Trajtimi i tij varet nga intensiteti i simptomave dhe do të ndihmojnë përgatitjet e ndryshme, ndryshimet në zakone dhe ilaçet që do të lehtësojnë problemet.

Si të njohim osteoartritin?

Osteoartriti prek nyjat e krahëve, këmbëve, gishtave, shpatullave, qafës ose pjesës së poshtme të shpinës, ijëve dhe gjunjëve.

Në këtë sëmundje kërci që mbulon skajet e kockave prishet, konsumohet, bën që kockat të fërkohen brenda kyçeve dhe të prishen dhe si pasojë ka dhimbje të forta, shqetësim, ngurtësi, lëvizje të kufizuar, vështirësi në lëvizje, ndjeshmëri. në prekje, inflamacion, kërcitje gjatë lëvizjes së kyçeve dhe ënjtje të kyçeve.

Në fillim të sëmundjes, simptomat nuk janë aq të theksuara, por me përparimin e sëmundjes, dhimbja dhe simptomat e tjera bëhen më intensive. Po kështu, simptomat mund të ndryshojnë në varësi të kyçit që preket dhe mund të ndryshojnë nga personi në person.

Çfarë e shkakton osteoartritin?

Kjo sëmundje më së shpeshti shfaqet me plakjen sepse shkaktohet nga dëmtimi i kyçeve që konsumohen me kalimin e moshës. Përveç kësaj, në shfaqjen e osteoartritit ndikohet edhe nga dëmtimet e kyçeve në të kaluarën, obeziteti, qëndrimi jo i mirë, predispozicioni gjenetik, si dhe sëmundje të tjera që prekin kyçet si për shembull llojet e tjera të artritit.

Ekzistojnë dy lloje të osteoartritit: primar që është më i zakonshmi dhe që prek gishtat, shtyllën kurrizore, ijët dhe gjunjët dhe shkaku i saktë nuk dihet, dhe sekondar që ndodh për shkak të një anomalie para-ekzistuese të kyçeve të shkaktuar nga një sëmundje ose gjendje tjetër si p.sh. si dëmtim sportiv, lloje të tjera të artritit ose sëmundje të tjera të kyçeve.

Si diagnostikohet osteoartriti?

Osteoartriti diagnostikohet nga mjeku, por edhe nga një specialist. Një person do të duhet t’i nënshtrohet një sërë analizash dhe diagnoza do të bëhet vetëm kur shfaqen simptoma të vazhdueshme, ndërsa shpesh zbulohet aksidentalisht pas një dëmtimi të caktuar.

Në mënyrë që mjeku të jetë i sigurt se është pikërisht kjo gjendje, është e nevojshme të bëjë një rreze Rëntgen të kyçit të prekur ose një rezonancë magnetike. Mund të nevojiten edhe analiza gjaku për të përjashtuar sëmundje të tjera.

Osteoartriti është sëmundja kronike më e zakonshme e kyçeve, e quajtur edhe sëmundja degjenerative e kyçeve, artriti degjenerativ ose artroza.

Ai mund të shfaqet në çdo nyje të trupit dhe është më i zakonshëm te të moshuarit. Trajtimi i tij varet nga intensiteti i simptomave dhe do të ndihmojnë përgatitjet e ndryshme, ndryshimet në zakone dhe ilaçet që do të lehtësojnë problemet.

Në varësi të intensitetit të simptomave, do të varet edhe vetë trajtimi. Nuk ka shërim për vetë sëmundjen apo ilaç që do të ngadalësojë rrjedhën e sëmundjes. Në vend të kësaj, medikamentet përdoren për të lehtësuar simptomat e osteoartritit.

Në disa raste do të mjaftojë vetëm ndryshimi i zakoneve, si humbja e peshës ose stërvitja, ndonjëherë preparatet si kompresat e nxehta ose të ftohta, pushimi, qetësuesit e dhimbjeve si paracetamoli ose ibuprofeni, kremrat dhe pomadat do të ndihmojnë dhe në disa raste. do të kërkojë terapi fizike apo edhe kirurgji ose instalimin e një nyje artificiale, si për shembull në ijë.

Po kështu, për disa njerëz, mjeku do të përshkruajë disa ndihmesa të tilla si kallam, protezë, paterica, mbështetëse ose këpucë të veçanta.

Ushqimi për osteoartritin

Disa ushqime janë të mira për kyçet dhe mund të ndihmojnë me inflamacionin. Kjo përfshin:

– vaj peshku

– çaj jeshil

– xhenxhefil

– ushqim i pasur me vitaminë C dhe vitaminë D

– acide yndyrore omega 3

– beta karoten

Related posts

Hulumtim: 78 për qind e ujërave të ambalazhuar në Francë përmbajnë mikroplastikë

admin

Hudhra e zezë, 5 efektet e fuqishme në shërimin e zemrës dhe trurit

admin

6 ushqime të pasura me kolinë, lënda ushqyese për shëndetin e trurit

rezart morina