RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Haxhilerët gjuajnë ‘shejtanin’ me gurë si ritual i Haxhit

haxhileret-gjuajne-‘shejtanin’-me-gure-si-ritual-i-haxhit

Në ditën e dytë të Kurban Bajramit, qindra mijëra haxhilerë në vendet e shenjta kryen ritualin e gjuajtjes simbolike të shejtanit me gurë, raporton Anadolu.

Haxhilerët, të cilët shkuan në grupe në “Xhemarat”, hodhën nga shtatë gurë në drejtim të mureve që simbolizojnë djallin.

Haxhilerët do të vazhdojnë me gjuajtjen e shejtanit me gurë edhe në ditën e tretë të Bajramit.

Related posts

Moldavia shqetësohet se mund të jetë objektivi i radhës i pushtimit rus

admin

Turqi, tërmet 5.3 ballë në Kahramanmaraş

rezart morina

Qeveria deklarohet për takimin Kurti-Lajçak-Escobar

rezart morina