RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Hebrenjtë fanatikë bastisin Mesxhid Al-Aksanë nën mbrojtjen e policisë izraelite

hebrenjte-fanatike-bastisin-mesxhid-al-aksane-nen-mbrojtjen-e-policise-izraelite

Dhjetëra hebrenj fanatikë të shoqëruar nga policia izraelite bastisën Xhaminë Al-Aksa në qytetin e vjetër të Kudsit Lindor të pushtuar, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të agjencisë zyrtare palestineze WAFA, grupe hebrenjsh fanatikë hynë në Harem Al-Sherif përmes portës “Megaribe” nën mbrojtjen e shumë policëve izraelitë.

Hebrenjtë fanatikë, të cilët kryenin disa rituale fetare në oborrin e Mesxhid Al-Aksasë, u përpoqën të provokonin palestinezët që ndodheshin në xhami gjatë bastisjes.

Shkelje e sovranitetit të Administratës së Vakëfeve Islame të Kudsit

Sipas marrëveshjes së paqes të nënshkruar midis Izraelit dhe Jordanisë më 26 tetor 1994, Mesxhid Al-Aksa është nën kujdesin e Administratës së Vakëfeve Islame të Kudsit, e cila është e lidhur me Ministrinë jordaneze të Vakëfeve, Çështjeve Islame dhe Shenjtërisë.

Megjithatë, që nga viti 2003, hebrenjtë të shoqëruar nga policia hyjnë në faltoren e shenjtë pa lejen e Administratës me vendim të njëanshëm të Izraelit.

Duke i përshkruar këto hyrje si bastisje, Administrata e Vakëfeve Islame të Kudsit thekson se shkelet sovraniteti i muslimanëve.

Related posts

Kurti: Rregullorja e BQK-së ka qëllim ligjshmërinë, jo ndëshkimin e dënimin

RTI

SHBA, shpallet gjendje e jashtëzakonshme për të pastrehët në Los Angeles

admin

OKB: Zgjerimi i vendbanimeve të Izraelit në Bregun Perëndimor është “krim lufte”

rezart morina