RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

IAEA: Të gatshëm për inspektime në centralet bërthamore ukrainase

iaea:-te-gatshem-per-inspektime-ne-centralet-berthamore-ukrainase

Termocentralet bërthamore të Ukrainës janë të gjitha për t’u inspektuar nga vëzhguesit ndërkombëtarë, thotë Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), ndërsa shqetësimet rriten për aksidentet mes sulmeve të përsëritura ajrore ruse që synojnë infrastrukturën energjetike të vendit.

Drejtori i IAEA-së, Rafael Grossi tha se stafi i agjencisë së tij do të vizitojë objektet ukrainase në Khmelnytskyi dhe Rivne, si dhe në objektin e braktisur të Çernobilit.

”Po bëhen përgatitjet dhe së shpejti do të shkojnë inspektorët”, tha ai.

Frika për sigurinë bërthamore ka qenë në rritje pasi sulmet e fundit ruse shënjestruan linjat e energjisë dhe gjeneratorët.

Inspektorët ka të ngjarë të fokusohen në sistemet teknike dhe planet e emergjencës në objekte.

Inspektorët janë tashmë në Zaporizhia, e cila është në një zonë nën kontrollin rus. /atsh

Related posts

Ukraina furnizohet me avionë të periudhës sovjetike

admin

Ukrainasit shkatërrojnë bazën “Wagner”

admin

​Qeveria: Lajçak nuk na ofroi modele të asociacioneve

rezart morina