RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Iftari madhështor i Bristolit u shtrua në College Green – VIDEO

iftari-madheshtor-i-bristolit-u-shtrua-ne-college-green-–-video

Qindra njerëz janë mbledhur në Bristol’s College Green për të festuar një vakt madhështor iftari.

Ngjarja zakonisht mbahet në rrugën St Marks, por në vend të kësaj u festua në gjelbërimin, e cila është përpara ndërtesës së këshillit të qytetit.

Mbledhja është një hapësirë ku komuniteti musliman ndan besimin dhe ushqimin e tij me komunitetin e gjerë.

Vakti i Iftarit hahet nga familjet muslimane pas perëndimit të diellit dhe prish agjërimin e ditës gjatë Ramazanit.

Ngjarjet në Bristol janë të hapura për të gjithë njerëzit dhe datojnë që nga viti 2017.

Kryetari i Këshillit të Xhamive të Bristolit Arif Khan ndihmoi në ngritjen e tubimit dhe gjithashtu një në Turqi për të prekurit nga tërmetet e fundit.

Ai tha se kjo “i solli lot” për të ndihmuar pas tërmeteve.

“Kemi hasur në një zonjë të dashur, e cila kishte mbetur e vetme, e cila kishte humbur të gjithë anëtarët e familjes së saj dhe këmbët i ishin lënduar plotësisht,” tha ai.

“Ajo ishte në një karrocë dhe ne e ngushëlluam. Ne ngushëlluam qindra njerëz atje.

“Kjo të bën të ndihesh mirë sepse, në mënyrë të ngjashme këtu, njerëz të të gjitha besimeve, të të gjitha grupeve, na bashkohen për të prishur agjërimin së bashku.

Anëtarja e Organizatës së Mirëqenies së Pakistanit, Shehnaz Dar tha se iftari në College Green ishte në “zemrën e qytetit”.

“Ne jemi të gjithë një komunitet, megjithëse i përkasim besimeve, racave, ngjyrave të ndryshme,” tha ajo.

“Ne jemi një komunitet, ne jemi Bristolian, një qytet i Bristolit.”

Anëtari i Bridges for Communities, Dan Green, i cili ndihmoi në organizimin e ngjarjes, tha se “ushqimi është një forcë lidhëse”.

“Kjo ju lejon të ndërtoni marrëdhënie, të dëgjoni njëri-tjetrin, në një mënyrë që mendoj se shoqëria jonë ka nevojë gjithnjë e më shumë,” tha ai. /mesazhi

Related posts

Danimarka përfundon hetimet për shpërthimin në tubacionin Rrjedha Veriore

admin6

Numri i të vdekurve dhe të plagosurve vazhdon të rritet në Gaza

admin6

Dezinformimi rus në Ukrainë, SHBA-ja dhe Polonia bashkojnë forcat për ta luftuar

admin