RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Këshilli Kushtetues francez miraton reformën e diskutueshme të pensioneve

keshilli-kushtetues-francez-miraton-reformen-e-diskutueshme-te-pensioneve

Pavarësisht kundërshtimit të gjerë të opinionit në sondazhe, autoriteti më i lartë kushtetues i Francës mbështeti reformën e diskutueshme të pensioneve të propaganduara nga presidenti Emmanuel Macron, transmeton Anadolu.

Këshilli Kushtetues francez përfundoi shqyrtimin e propozim-ligjit të reformës, i cili përfshin rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 deri në vitin 2030.

Këshilli hodhi poshtë kërkesën e deputetëve të krahut të majtë që të organizohet referendum në lidhje me reformën.

Qeveria zbuloi propozimin për reformat në janar dhe u hap debat parlamentar muajin e ardhshëm, edhe pse miliona njerëz dolën në rrugë për të kundërshtuar reformat.

Gjithashtu, punëtorët dhe sindikatat kundërshtojnë fuqishëm reformat.

Trazirat u intensifikuan kur kryeministrja Elisabeth Borne, pas konsultimit me presidentin francez Macron, vendosi të përdorë kompetenca të veçanta kushtetuese për të miratuar propozim-ligjin pa miratimin e parlamentit më 16 mars.

Vendimi u nxit nga frika se deputetët do të mund të bllokonin reformat pasi qeverisë i mungon një shumicë absolute në parlament.

Mes muajsh protestash, policia franceze u akuzua për arrestime arbitrare dhe përdorimin e forcës së tepruar kundër demonstruesve.

Related posts

Miratohet ligji për bashkime familjare dhe azilkërkuesit me Duldung | Bahri Cani

admin

Situata në Gaza katastrofike thotë drejtoresha ekzekutive e UNICEF-it

admin

Itali, katër persona humbin jetën nga zjarret në rajonet jugore

rezart morina