RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmetShëndetësi

IKSHPK sërish bën thirrje: Vendosni maskat në ambientet e mbyllura

ikshpk-serish-ben-thirrje:-vendosni-maskat-ne-ambientet-e-mbyllura

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka bërë sot të ditur se janë shënuar tri raste të vdekjes nga coronavirus, ndërsa sërish bëri thirrje që të barten maskat në ambientet e mbyllura.

IKSHPK rikujton se pandemia nuk ka përfunduar.

Lexoni të plotë njoftimin e IKSHPK-së:

Të nderuar qytetarë!

Gëzuar Festa e Kurban Bajramit!

Ju lutemi bartni maskat në ambiente të mbyllura dhe vaksinohuni!

Kosova po vazhdon të shënojë shtim të rasteve të reja të COVID-19 me tendencë të rritjes ditët në vijim.

Fatkeqësisht sot janë raportuar tre raste të vdekjeve nga kjo sëmundje!

Në vende të ndryshme të botës, po regjistrohen raste të shumta të COVID-19, sepse pandemia COVID-19 nuk ka mbaruar.

IKSHPK është duke vazhduar pandërprerë me testimin dhe gjurmimin e të gjitha rasteve, kontakteve të rasteve në komunitet dhe diagnostikimin laboratorik andaj të gjithë personat me kokëdhembje, kollitje, dhembje fyti, vështirësi në frymëmarrje, rrjedhje hundësh, temperaturë, plogështi, humbje e shijes, rekomandohen të testohen.

Me qëllim të përforcimit të imunitetit dhe parandalimit të rasteve të reja dhe formave të rënda të sëmundjes, qytetarët këshillohen që vaksinohen, me dozën e parë të dytë dhe të tretë mund të vaksinohen të gjithë personat e moshës mbi 12 vjeç;

me dozën e katërt, mund të vaksinohen personat e moshës mbi 60 vjeç, me kusht që të kenë kaluar katër muaj nga marrja e dozës së tretë.

MSh dhe IKSHPK rekomandojnë qytetarët që përkundër situatës së qetë dhe stabile epidemiologjike në vend, të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave preventive kundër sëmundjeve ngjitëse dhe të vaksinohen kundër COVID-19.

Related posts

Ekspertët tregojnë se si të bëni gjumin më të mirë

admin

Rritet në 30.878 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

admin

Hebrenjtë fanatikë bastisin Xhaminë Al-Aksa

admin