RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Incident në infrastrukturën energjitike, pjesa më e madhe e Ukrainës mbetet në terr

incident-ne-infrastrukturen-energjitike,-pjesa-me-e-madhe-e-ukraines-mbetet-ne-terr

Një incident i rëndë ka ndodhur në infrastrukturën energjitike të Ukrainës.

Sipas burimeve nga mediat e huaja, incidenti ka ndodhur në një nënstacion të energjisë elektrike në rajonin e Odesës.

Kryeministri i Ukrainës tha se ka pasur ndërprerje emergjente të energjisë elektrike, pasi situata mbetet “e vështirë”.

“Situata është e vështirë, shkalla e aksidentit është e rëndë, është e pamundur të rivendoset shpejt furnizimi me energji elektrike, veçanërisht në infrastrukturën kritike”, tha të shtunën kryeministri Denys Shmyhal.

DTEK Odesa Power Grids shkroi në Facebook se ky është “aksidenti i dytë në shkallë të gjerë” që ndodh në 24 orët e fundit.

Related posts

Ministri i Jashtëm italian anulon udhëtimin në Francë për shkak të përplasjes rreth migracionit

admin

Ndërron jetë dijetari i njohur Jusuf Al-Kardavi

admin

Grupi G7 themelon Klubin Klimatik për të trajtuar ngrohjen globale

admin