RTV AHIRETI
LajmeLibraRajon dhe Botë

Infermierja në shtëpinë e të moshuarve zbulon 5 gjërat për të cilat pacientët pendohen më shumë para se të vdesin

infermierja-ne-shtepine-e-te-moshuarve-zbulon-5-gjerat-per-te-cilat-pacientet-pendohen-me-shume-para-se-te-vdesin

Një infermiere në shtëpinë e të moshuarve ka zbuluar 5 gjërat për të cilat pacientët pendohen më shumë para se të vdesin.

Georgina Scul ka qenë një punonjëse e kujdesit shëndetësor për shumë vite dhe ka qenë pranë shumë të moshuarve sidomos në ditët e fundit të jetës tyre.

Në librin e saj, “Regrets of the Dying”, infermierja ka treguar dëshirat, amanetet dhe pendesat e të moshuarve që kanë pasur në çastet e fundit para se të vdisnin.

Dëshira e parë: Do të doja të kisha guximin të bëja atë që doja dhe jo atë që donin të tjerët.

“Kjo ishte keqardhja e të gjithëve. Nuk ka pasur kurrë një pacient që nuk mendonte kështu,”- tha Georgina.

Dëshira e dytë është: Do të doja të mos kisha punuar kaq shumë.

“Të gjithë burrat që trajtova u penduan thellësisht që kaluan kaq shumë nga jeta e tyre në vendin e tyre të punës”, tha infermierja.

Dëshira e tretë: Do të doja të kisha guximin të shprehja ndjenjat e mia.

Dëshira e katërt: Do të doja të kisha mbajtur kontakte me miqtë e mi.

“Shumë ishin kapur aq shumë në jetën e tyre sa kishin lënë miqësitë e shkëlqyera të zhdukeshin me kalimin e viteve,”- shkroi infermierja.

Dëshira e pestë: Do të doja të mos kisha shtirur kurrë dhe të isha gjithmonë vetvetja. /joq

Related posts

Zelensky kërkon mbi 800 milionë dollarë ndihmë për ta kaluar dimrin

admin

Kreu i NATO – Perëndimit: Mos bëni me Kinën, gabimin që bëtë me Rusinë

admin

Pas SHBA-së, lëvizja studentore pro Palestinës zgjerohet në të gjithë botën

admin