RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Inxhinieri saudit lirohet nga burgu i Guantanamos pas 21 vitesh

inxhinieri-saudit-lirohet-nga-burgu-i-guantanamos-pas-21-vitesh

Prej afro 800 të burgosurve që kur burgu i Guantanamos në Kuba u hap nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me qëllim mbajtjen e të dyshuarve për sulmet e 11 shtatorit 2001, tashmë në këtë burg mbahen 31 persona.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar lirimin nga burgu famëkeq ushtarak i Guantanamos të një inxhinieri saudit të kapur më shumë se dy dekada më parë si i dyshuar për sulmet e Al Kaedës të 11 shtatorit 2001, por që nuk u akuzua kurrë.

Ghassan Al Sharbi, 48 vjeç, u arrestua në Faisalabad, Pakistan me një bashkëpunëtor të Al Kaedës në mars 2002.

Ai u vu në shënjestër sepse kishte studiuar në një universitet aeronautik në Arizona dhe kishte ndjekur shkollën e fluturimit me dy nga drejtuesit e Al Kaedës në komplotin e 11 shtatorit.

Ushtria amerikane kishte ngritur akuza kundër Al Sharbit dhe disa të tjerëve, por i hoqi ato në vitin 2008.

Megjithatë, ajo vazhdoi ta mbajë atë si një luftëtar armik në burgun ushtarak në bazën e marinës amerikane në Gjirin e Guantanamos, Kubë dhe statusi i tij mbeti në harresë – ai nuk u akuzua kurrë, por as nuk iu miratua lirim.

Por, në shkurt të vitit 2022, Bordi i Rishikimit Periodik të Pentagonit, i cili merret me peticionet e lirimit të Guantanamos, vendosi që vendasi i Jeddahs, Arabia Saudite, mund të lirohej.

Ai tha se ai nuk kishte pozitë udhëheqëse ose lehtësuese në Al Kaeda dhe ishte i bindur në paraburgim – pasi vite më parë u pa si një i burgosur armiqësor.

Ai gjithashtu tha se ai kishte “çështje të paspecifikuara të shëndetit fizik dhe mendor”.

Vendimi i vitit 2022 tregoi se ai mund të hyjë në programin afatgjatë të rehabilitimit të Arabisë Saudite për militantët radikalë, i cili kërkon të ndryshojë ngadalë këndvështrimin e tyre duke siguruar që ata të monitorohen ndërsa kthehen në shoqëri.

Bordi i rishikimit tha në një deklaratë të mërkurën se rekomandoi që Sharbi të transferohej në paraburgimin saudit “në varësi të zbatimit të një grupi të plotë masash sigurie duke përfshirë monitorimin, kufizimet e udhëtimit dhe shkëmbimin e vazhdueshëm të informacionit”.

Torturimi i të burgosurve

Al Sharbi bëhet të paktën i katërti i burgosur i Guantanamos i liruar dhe dërguar në një vend tjetër deri më tani këtë vit.

Me lirimin e tij, 31 të burgosur mbeten në Guantanamo, nga një maksimum prej afro 800.

Prej tyre 17 kanë të drejtë për transferim dhe Pentagoni dhe Departamenti i Shtetit po kërkojnë vendet që t’i pranojnë ato.

Tre të tjerë kanë të drejtë për një shqyrtim të Bordit të Rishikimit Periodik, ndërsa nëntë janë përballur me akuza në komisione ushtarake dhe dy janë dënuar në komisione të tilla.

I referuar shpesh si Gitmo, objekti i paraburgimit në Gjirin e Guantanamos u krijua pas sulmeve të 11 shtatorit 2001 për të mbajtur të dyshuarit e kapur në Afganistan, Irak dhe gjetkë.

Ai u bë fokusi i polemikave mbarëbotërore mbi shkeljet e dyshuara të të drejtave ligjore të të burgosurve dhe akuzat për torturë ose trajtim abuziv të të burgosurve nga autoritetet amerikane.

Related posts

Trazira në ndeshje futbolli në Indonezi, 129 të vdekur

admin

Flamujt e OKB-së në gjysmështizë për kolegët e vrarë në Gaza

rezart morina

Fushata botërore ‘Noto me Gazën’ shtrin solidaritetin me palestinezët

rezart morina