RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

IPK-ja arreston një zyrtar policor për keqpërdorim të detyrës

ipk-ja-arreston-nje-zyrtar-policor-per-keqperdorim-te-detyres

Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht hetuesit e Departamentit të Hetimeve kanë arrestuar sot një zyrtar policor (me gradën e rreshterit policor).

Ai dyshohet se ka kryer veprën penale të “Keqpërdorim i detyrës zyrtare apo autoritetit” lidhur me nenin 33.

Hetuesit e IPK-së kanë pranuar informacionet e para rreth dyshimeve për përfshirjen si të dyshuar për këtë zyrtar policor nga Policia e Kosovës.

Pas pranimit të këtyre informacioneve, hetuesit e IPK-së në koordinim me prokurorinë kanë ndërmarrë veprime hetimore pas të cilave zyrtari policor i dyshuar në këtë rast është arrestuar kurse nga prokurori kompetent i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.

Hetuesit e IPK-së pritet të ndërmarrin edhe veprime të tjera hetimore lidhur me këtë rast në konsultim të vazhdueshëm me prokurorin përgjegjës në përputhje me autorizimet ligjore të IPK-së dhe Kodit të Procedurës Penale.

Related posts

Escobar: Korrupsioni është një problem i madh për Ballkanin Perëndimor

admin

U godit nga treni, vdes 21-vjeçarja në Prishtinë

admin

Makinat elektrike, në qendër të luftës së re tregtare SHBA – Kinë

admin