RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irak, mbështetësit e Lëvizjes Sadr protestë kundër administratës gjyqësore

irak,-mbeshtetesit-e-levizjes-sadr-proteste-kunder-administrates-gjyqesore

Një grup i lidhur me Lëvizjen Sadr filloi një protestë para ndërtesës së Këshillit të Lartë Gjyqësor në Bagdad të Irakut, transmeton Anadolu Agency (AA).

Mbështetësit e liderit të Lëvizjes Sadr, Muqtada al-Sadr, protestuan kundër Këshillit të Lartë Gjyqësor duke ngritur tenda përpara ndërtesës.

Sadr deklaron se administrata gjyqësore është politizuar dhe duhet ndryshuar.

Kryetari i Këshillit të Lartë Gjyqësor, Faik Zeydan, dje tha se gjyqësori është në distancë të barabartë nga të gjitha partitë politike. Ndërkaq Sadr, argumentoi se në fakt nuk është kështu.

Related posts

Misioni i OKB-së “vazhdon përpjekjet” për të ndaluar armiqësitë në Sudan

admin

Gjendja në vendkalimet kufitare, në Merdar deri në katër orë pritje

admin

OKB: Kufiri SHBA-Meksikë, rruga më vdekjeprurëse në botë për emigrantët

admin