RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Abazoviq me ftesë të Zelenksyt merr pjesë në Samitin e Dytë të Platformës së Krimesë

abazoviq-me-ftese-te-zelenksyt-merr-pjese-ne-samitin-e-dyte-te-platformes-se-krimese

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, me ftesë të presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelenskiy, do të marrë pjesë sot në Samitin e Dytë të Platformës së Krimesë.

Platforma e Krimesë, siç njoftoi qeveria ukrainase, u mbajt për herë të parë vitin e kaluar në Kiev, duke mbledhur një numër të madh presidentësh, kryeministrash, ministrash dhe zyrtarë të tjerë evropianë dhe ndërkombëtarë.

“Përmes iniciativës së Platformës së Krimesë, ndër të tjera, Federata Ruse dënohet dhe thirret të ndalojë agresionin ushtarak në Ukrainë, të respektojë të drejtën ndërkombëtare dhe humanitare, si dhe të drejtat e pakicave, por edhe të çlirojë Krimenë”, tha qeveria, raporton Rtcg, përcjell Klankosova.tv

Në takimin e sotëm, përveç kryeministrit Abazoviq, pjesëmarrjen e kanë konfirmuar edhe zyrtarë të shumtë ndërkombëtarë, pas së cilës do të miratohet Deklarata e Përbashkët.

Samiti i këtij viti, për shkak të ngjarjeve të luftës, do të organizohet në një format online.

Related posts

Çavuşoğlu: Politika e jashtme turke ka ndihmuar në zbutjen e kërcënimit të krizës globale ushqimore

admin

Shtyhet rigjykimi për veteranët, prokurorisë s’i mjaftoi një vit kohë

rezart morina

Erdogan: Falë Zotit, tani jam shumë më mirë – VIDEO

rezart morina