RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irak: Mbështetësit e Lëvizjes Sadr vazhdojnë protestën brenda ndërtesës së parlamentit – VIDEO

irak:-mbeshtetesit-e-levizjes-sadr-vazhdojne-protesten-brenda-nderteses-se-parlamentit-–-video

Mijëra njerëz të lidhur me liderin e Lëvizjes Sadr, Muqtada al-Sadr, e kanë vazhduar protestën e tyre që nisi dje në ndërtesën e parlamentit në Zonën e Gjelbër, ku protestuesit u përleshën me forcat e sigurisë për të depërtuar brenda

Mbështetësit e Lëvizjes Sadr në Irak, të cilët ndodhen në Zonën e Gjelbër në Bagdad, ku gjenden ndërtesat qeveritare dhe përfaqësitë e misioneve të huaja, po e vazhdojnë protestën e tyre me ulje në ndërtesën e parlamentit në ditën e dytë, raporton Anadolu Agency (AA).

Mijëra njerëz të lidhur me liderin e Lëvizjes Sadr, Muqtada al-Sadr, e kanë vazhduar protestën e tyre që nisi dje në ndërtesën e parlamentit në Zonën e Gjelbër, ku protestuesit u përleshën me forcat e sigurisë për të depërtuar brenda.

Mbështetësit e grupit gjithashtu falën kolektivisht namazin e drekës.

Tensionet u përshkallëzuan në Irak ditët e fundit pas nominimit të Mohammed Shia al-Sudani-t si kryeministër i ri nga një koalicion grupesh të afërta me Iranin dhe protestave vijuese të mbështetësve të klerikut shiit me ndikim Muqtada al-Sadr.

Iraku ka qenë në ngërç politik për nëntë muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme të vendit në tetor 2021, të cilat u pasuan nga mosmarrëveshjet midis partive rivale për të formuar qeveri. /aa

Related posts

Në Speciale paraqitet dëshmitari i parë kundër Pjetër Shalës

admin

Mehaj: Turqia mbetet partner i yni në zhvillimin dhe forcimin e ushtrisë tonë

admin

Guterres bën thirrje për reforma në FMN dhe Bankën Botërore

rezart morina