RTV AHIRETI
Shëndetësi

Lia e majmunit, asnjë rast në Shqipëri! Të lindurit para viteve 1980 më të mbrojtur

lia-e-majmunit,-asnje-rast-ne-shqiperi!-te-lindurit-para-viteve-1980-me-te-mbrojtur

Ndërsa rastet e infektuara me Linë e Majmunit po shtohen nëpër botë Organizata Botërore e Shëndetësisë I ka bërë thirrje një grupimi, që rezulton më I prekuri nga virusi, meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj. OBSH-ja I bëri apel që ata të reduktojnë partnerët seksualë. 18 mijë njerëz në 78 vende të botës janë infektuar deri tani nga Lia e Majmunit për të cilën OBSH-ja ka shpallur më herët Emergjencën Globale Shëndetësore. 70 % e rasteve janë në Europë dhe 25% në Amerikë.

Related posts

Lëngu i domates plot përfitime shëndetësore

rezart morina

Ndryshimi delikat në sytë tuaj që mund të jetë shenja e parë e shurdhimit

rezart morina

Vini syze dhe buzëqeshni, nëse dëshironi të nisni me disponim ditën suaj

admin6