RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irani deporton rreth 18 mijë emigrantë të parregullt afganë

irani-deporton-rreth-18-mije-emigrante-te-parregullt-afgane

Irani njoftoi se ka deportuar rreth 18 mijë emigrantë të parregullt afganë në vendin e tyre, transmeton Anadolu.

Sipas Agjencisë së Lajmeve gjysmë-zyrtare të Iranit, Mehr, shefi i Shërbimit Policor të provincës Khorasan Rezevi, Majid Shoja deklaroi se 17.926 emigrantë të parregullt afganë, të cilët u zbuluan nga rojet kufitare dhe ekipet e policisë në pjesë të ndryshme të vendit, u deportuan në 10 ditët e fundit.

Zyrtari iranian tha se afganët u dërguan përmes portës kufitare Dogarun.

Ministri i Brendshëm iranian, Ahmed Vahidi tha se numri i emigrantëve afganë në vend është mbi 5 milionë.

Ai tha se nuk kanë raporte se emigrantët afganë paraqesin problem sigurie për vendin.

Related posts

Izraeli bombardon një pikë ushtarake të Hamasit në Gaza

rezart morina

Protesta të mëdha në Peru, policia përballet me protestuesit

admin

Rasti i Banjskës, sërish bastisje në veri

admin