RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irani: “Shumë herët” për të rihapur ambasadën në Arabinë Saudite

irani:-“shume-heret”-per-te-rihapur-ambasaden-ne-arabine-saudite

Irani theksoi sot se është “shumë herët” për të rihapur ambasadën e tyre në Arabinë Saudite përmes ndërmjetësimit të Irakut midis dy rivalëve rajonalë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Është shumë herët për të folur për rihapjen e ambasadave nga Teherani dhe Riadi”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Saeed Khatibzadeh në një konferencë shtypi në Teheran.

Zëdhënësi po përgjigjej një pyetjeje nëse udhëtimi i pelegrinëve iranianë në Arabinë Saudite do të ishte një sinjal për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Teheranit dhe Riadit.

Javën e kaluar, kolona e parë e pelegrinëve iranianë mbërriti në Arabinë Saudite pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë së COVID-19.

Që nga viti 2021, Iraku ka pritur bisedime ndërmjetësimi midis Iranit dhe Arabisë Saudite për t’i dhënë fund përçarjes së tyre diplomatike dhe për të arritur një mirëkuptim mbi konfliktin në Jemen dhe dosjen bërthamore të Iranit.

Dy rivalët rajonalë ndërprenë marrëdhëniet diplomatike në janar 2016 pas një sulmi në ambasadën saudite në Teheran pasi kleriku shiit Nimr al-Nimr u ekzekutua nga autoritetet saudite.

Marrëdhëniet mes tyre u përkeqësuan më tej pasi Irani në shtator të vitit 2016 akuzoi Riadin se shkaktoi qëllimisht vdekjen e rreth 400 pelegrinëve iranianë në një rrëmujë të vitit 2015 në qytetin e shenjtë të Mekës.

Që atëherë, të dy palët janë përfshirë në një rivalitet të fortë rajonal, duke akuzuar shpesh njëra-tjetrën se po zhvillojnë një luftë proksi për ndikim rajonal. /aa

Related posts

Lajçak nis “lobimin” në shtetet e BE-së që nuk e kanë njohur Kosovën

admin

Mjekët e infermierët braktisin vendin, Shqipëria në vështirësi për fuqi punëtore të kualifikuar

rezart morina

Kurti në Istog: Do të bëhet vlerësimi i dëmeve të shkaktuara nga vërshimet

admin