RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Irlanda akuzon Izraelin se ka nisur ‘fushatë dezinformuese’ kundër UNRWA

irlanda-akuzon-izraelin-se-ka-nisur-‘fushate-dezinformuese’-kunder-unrwa

Ministri i Jashtëm i Irlandës ka akuzuar Izraelin se ka nisur një “fushatë dezinformuese” kundër agjencisë së OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA.

Duke u zotuar për 17 milion paund në mbështetje, Micheal Martin u kërkoi vendeve të tjera të anulojnë pezullimet e tyre të financimit. Agjencia e ndihmës, e cila ofron kujdes shëndetësor dhe arsim në Gaza, po përballet me një të ardhme të pasigurt pasi Izraeli pretendoi se 12 nga stafi i tij ishin përfshirë në sulmin e 7 tetorit.

“Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë urdhëroi Izraelin të mundësojë ofrimin e shërbimeve bazë të nevojshme urgjentisht në ndihmën humanitare për të trajtuar kushtet e pafavorshme të jetës me të cilat përballen palestinezët në Rripin e Gazës. Në vend të kësaj, Izraeli ka nisur një fushatë dezinformimi kundër UNRWA-s. Ndihma e mjaftueshme nuk po arrin ende civilët në Gaza dhe kjo është shumë e papranueshme.”, u shpreh ministri i Jashtëm i Irlandës. /abcnews

Related posts

Izraeli nis sulme artilerie në Siri pas goditjes me raketa

rezart morina

Paris, mijëra njerëz në protestë kundër qeverisë franceze – VIDEO

admin

Serbia do të dërgojë ndihmë humanitare në Ukrainë

admin