RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Islami i përket Gjermanisë, thotë presidenti gjerman

islami-i-perket-gjermanise,-thote-presidenti-gjerman

“Islami, feja muslimane, jeta muslimane, kultura muslimane kanë zënë rrënjë në vendin tonë”, thotë Frank-Walter Steinmeier.

Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier tha se Islami i përket Gjermanisë mes racizmit dhe islamofobisë në rritje të nxitur nga propaganda e grupeve dhe partive të ekstremit të djathtë që kanë shfrytëzuar krizën e refugjatëve dhe janë përpjekur të ngjallin frikën nga emigrantët.

“Islami, feja muslimane, jeta muslimane, kultura muslimane kanë zënë rrënjë në vendin tonë”, tha Steinmeier në kremtimin e 50-vjetorit të themelimit të Shoqatës së Qendrave Kulturore Islame (VIKZ) në Këln.

“Sot diversiteti i Islamit, diversiteti i mbi 5 milionë muslimanëve, është gjithashtu pjesë e vendit tonë”, tha ai.

Steinmeier vuri në dukje se liria e fesë nënkupton gjithashtu mbrojtjen e të drejtave të të gjithë besimtarëve.

“Gjermania është një shtet ideologjikisht neutral. Por liria fetare nuk do të thotë që vendi ynë është i lirë nga feja. Jo, do të thotë t’u japësh hapësirë feve dhe të mbrosh lirinë e besimtarëve, të gjithë besimtarëve.”

Vërejtjet e tij erdhën pas një raporti të kohëve të fundit që thoshte se racizmi dhe islamofobia janë bërë pjesë e jetës së përditshme në Gjermani.

Një total prej 898 incidentesh anti-muslimane u regjistruan në Gjermani në vitin 2022, ndërsa numri i rasteve të paraportuara mbetet i lartë, sipas një raporti të situatës të lëshuar në qershor nga organizata joqeveritare me qendër në Berlin, Aleanca Kundër Islamofobisë dhe Armiqësisë Muslimane.

Racizmi është pjesë e jetës së përditshme për muslimanët në Gjermani, me shumë raste të regjistruara që përfshijnë gra, sipas studimit. /mesazhi

Related posts

Izraeli do të mbyllë territoret palestineze për festën hebraike Yom Kippur

rezart morina

Finlanda kërkon pauzë në bisedimet me Turqinë për NATO-n

admin

“Të zëvendësohen poçet standarde”, publikohen masat për kursim të energjisë

admin