RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Italia përfshihet nga shira të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitje dheu

italia-perfshihet-nga-shira-te-rrembyeshem-dhe-rreshqitje-dheu

Shira të dendur kanë goditur rajonin veriperëndimor italian Piemonte, duke shkaktuar rrëshqitje të dheut pas daljes nga shtrati të lumit Merdovine, njoftuan mediat lokale të hënën, transmeton Anadolu.

Një person është plagosur dhe pesë të tjerë janë zhdukur gjatë natës nga shirat e dendur në Bardonecchia, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve ANSA.

Megjithatë, zëvendëskryeministri italian, Antonio Tajani, deklaroi më vonë në platformën e mediave sociale X, e njohur më parë si Twitter, se pesë personat e zhdukur janë gjetur.

Përmbytjet detyruan zhvendosjen e 120 personave, të cilët u vendosën në kampe dhe hotelet e Kryqit të Kuq Italian.

Agjencia e lajmeve njoftoi se zjarrfikësit kanë vazhduar përpjekjet për të shpëtuar gjashtë persona të bllokuar në një kamping të përfshirë në rrjedhën e poshtme nga vërshimet.

Furnizimi me gaz në zonë është ndërprerë për shkak të rrezikut të shpërthimeve, ndërsa raportohet se janë dëmtuar edhe urat në rajon.

Related posts

Presidenti Erdoğan takohet me kryeministrin japonez në Indi

rezart morina

Irani: Në sulmin e Pakistanit humbën jetën 7 civilë

admin6

Zgjedhjet presidenciale në Rusi, pjesëmarrja tejkalon 61 për qind në ditën e fundit të tyre

RTI