RTV AHIRETI
Lajme

Iu bë atentat me armë zjarri, kush është kryeministri sllovak, Robert Fico! Dha dorëheqjen në vitin 2018 dhe u rikthye sërish shtatorin e vitit të kaluar

iu-be-atentat-me-arme-zjarri,-kush-eshte-kryeministri-sllovak,-robert-fico!-dha-doreheqjen-ne-vitin-2018-dhe-u-rikthye-serish-shtatorin-e-vitit-te-kaluar

Kryeministri Robert Fico, te cilit sot (15 maj) iu be atentat me arme zjarri, është rikthyer në pushtet në Sllovaki pas zgjedhjeve të shtatorit, në krye të një koalicioni populist-nacionalist. 59-vjeçari udhëhoqi partinë e krahut të majtë, Smer-SSD, dhe fitoi me premtimet për të ndalur ndihmat ushtarake për Ukrainën, por ka mohuar se është pro-rus.

Related posts

Ushtria izraelite kreu sulm në Liban, vriten 4 persona

rezart morina

“Pritet të hapet grupi i parë i kapitujve të negociatave për Shqipërinë”- Varhelyi: Është në interes të BE-së që zgjerimi të ndodhë së shpejti

admin

Blinken kërkon fokusim në “parandalimin e rishfaqjes së DAESH-it”

admin