RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Izrael, lideri i ekstremit të djathtë merr kompetenca “për të penguar ndërtimet e palestinezëve”

izrael,-lideri-i-ekstremit-te-djathte-merr-kompetenca-“per-te-penguar-ndertimet-e-palestinezeve”

Qeveria e Izraelit njoftoi nënshkrimin e marrëveshjes për ndarjen e pushtetit në Bregun Perëndimor të pushtuar me ministrin e Mbrojtjes, Yoav Gallant dhe liderin e Partisë së Sionizmit Fetar, Bezalel Smotrich, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë me shkrim nga kryeministria e Izraelit thuhet se kryeministri Benjamin Netanyahu ka nënshkruar marrëveshjen e cila parashikon ndarjen e pushteteve mes Gallant dhe Smotrich, ministrit të shtetit përgjegjës për Mbrojtjen, lidhur me “Administratën e çështjeve Civile” të ushtrisë së Izraelit dhe Njësisë së Koordinimit të Aktiviteteve Qeveritare në Territoret e Palestinës (COGAT)”.

Në deklaratë nuk janë dhënë informacione se si janë ndarë Administrata e Çështjeve Civile dhe COGAT mes Gallant dhe Smotrich.

Në lajmin e faqes “The Times of Israel”, thuhet se Smotrich do të ketë kompetencë të madhe për çështjet civile për të penguar ndërtimet e palestinezëve në Bregun Perëndimor dhe për të dhënë miratim për ndërtimin e njësive të vendbanimeve hebreje.

Gjithashtu thuhet se Smotrich mund të emërojë zv.kreun e Administratës për Çështjet Civile ndërkohë që nuk mund të emërojë kreun e saj.

Smotrich në bisedimet e koalicionit që zhvilloi me Netanyahun në dhjetor 2022, pranoi kërkesën për të pasur kompetenca në “Administratën e Çështjeve Civile” dhe në Njësinë e Koordinimit të Aktiviteteve Qeveritare në Territoret e Palestinës (COGAT).

Më 20 janar në media u tha se Smotrich ka dhënë urdhër për mos evakuimin e vendbanimit ilegal në fshatin Jurish në qytetin Nablus të Bregut Perëndimor por ministri i Mbrojtjes, Yoav Gallant nga partia Likud anuloi këtë urdhër.

Related posts

Presidenti i Azerbajxhanit: Do të mbrohen të drejtat e armenëve që jetojnë në Karabak

rezart morina

Presidenti Erdoğan pritet me ceremoni zyrtare në Bosnjë e Hercegovinë

admin

Dorëheqja e serbëve – Gjykata e Mitrovicës drejt normalitetit, Prokuroria jo

admin